Britanski i kanadski naučnici saopštili su da su pronašli bezbedniji način da obične ćelije kože pretvore u moćne matične ćelije kako bi se izbeglo korišćenje ljudskih embriona u te svrhe, saopšteno je u Londonu.
To je prvi put da naučnici mogu da ćelije kože pretvore u matične "pluripotentne" ćelije, koje mogu da deluju kao matične ćelije embriona i to bez upotrebe virusa u tom procesu transformacije.
Novi metod omogućava da neki geni koji su uključeni u taj proces, kasnije budu uklonjeni, ako nisu potrebni.
Matične ćelije su jedne od najvažnih ćelija ljudskog organizma, zbog sposobnosti da stvaraju tkiva raznih organa. Najmoćnije su matične ćelije embriona, jer same mogu da stvore tkivo bilo koje vrste.
Međutim iz etičkih razloga, mnogi osporavaju upotrebu embrionskih ćelija u medicinske svrhe, zbog čega naučnici traže druge metode.
Stručnjaci već dugo znaju da obične ćelije kože mogu da se pretvore u matične ćelije, ako se u tom procesu koriste određeni geni.
Naučnici moraju, međutim, da koriste viruse da bi gene ubrizgali u te ćelije, što može potom dovesti do infekcije ćelija i kasnije do pojave raka.
Alternativni pristup, koji su kanadski i britanski naučnici opisali u najnovijoj studiji, izgleda da zaobilazi tu vrstu rizika i kasnije abnormalnosti.
Naučnici se nadaju da će korišćenjem matičnih ćelija moći da leče teške bolesti kao što su rak, dijabetes, Parkinsonova bolest ili povrede na kičmenoj moždini.
Komentari (0)