Ukoliko trudnica koja ispunjava uslov u pogledu prethodnog osiguranja nije ostvarila zaradu za svih 12 meseci koji prethode mesecu kada je otvorila bolovanje, osnov za naknadu zarade za one mesece u kojima nije radila biće minimalna zarada za te mesece
Iznos naknade za trudničko bolovanje u iznosu 100% se isplaćuje kako za period prvih 30 dana, tako i posle 30 dana ukoliko imate ukupno 12 meseci radnog staža.
Prema novom Zakonu o zdravstvenom osiguranju menja se način obračuna naknade zarade za trudničko bolovanje preko 30 dana (bolovanje koje se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja).
Prema prethodnom Zakonu osnov naknade zarade za bolovanje preko 30 dana utvrđivao se na bazi prosečne zarade koju je zaposlena ostvarila u prethodna tri meseca. Prema novom Zakonu osnov za naknadu zarade koja se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja za zaposlenu je prosečna zarada koju je zaposlena ostvarila u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad i otvoreno trudničko bolovanje.
Zaradu čini zarada za obavljeni rad i vreme provedeno na radu i to:
1) osnovna zarada zaposlenog;
2) deo zarade za radni učinak;
3) uvećana zarada.
Ukoliko trudnica koja ispunjava uslov u pogledu prethodnog osiguranja nije ostvarila zaradu za svih 12 meseci koji prethode mesecu kada je otvorila bolovanje, osnov za naknadu zarade za one mesece u kojima nije radila biće minimalna zarada za te mesece. Sabraće se zarade (za one mesece u kojima je žena radila) i minimalne zarade (za one mesece u kojima nije radila) i zbir koji se dobije podeliće se sa 12.
Troškove naknade do 30 dana snosi poslodavac, a od 31. dana država, i za ova dva perioda važe različita pravila.
Trudničko bolovanje prvi mesec pada na teret poslodavca. Poslodavac isplaćuje naknadu zarade iz svojih sredstava, bez kašnjenja, u isto vreme kada i ostalim zaposlenima isplaćuje zarade. To bi značilo da, ukoliko ostalim zaposlenima kasne isplate, kasniće i trudnicama.
Ako se utvrdi da je potrebno produžiti trudničko bolovanje, poslodavac je u obavezi da za svaki naredni mesec uradi obračun zarade i da ga dostavi Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, sa zahtevom za refundaciju naknade zarade. Zatim Fond utvrđuje pravo na naknadu i visinu naknade, i nakon toga trudnica će primati naknadu od svog poslodavca, a poslodavcu će Fond refundirati iznos najkasnije 30 dana od dana podnošenja zahteva za refundaciju.

Foto: Fotolia
Ono što usporava ceo postupak je činjenica da u Zakonu o zdravstvenom osiguranju zapravo nigde i nije utvrđen rok u kome poslodavac treba da dostavi obračun Fondu. Poslodavci vrlo često ne podnose blagovremeno obračune, ali time ne čine nikakav prekršaj i ne postupaju suprotno zakonu, jer nisu vezani nikakvim rokom.
Svakako, posredstvom internet adrese RFZO može se proveriti status zahteva kod RFZO. Provera statusa podrazumeva: datum podnošenja zahteva Fondu od poslodavca, mesec na koji se zahtev odnosi i datum isplate naknade zarade ili obaveštenje da je zahtev i dalje u fazi obrade.
Trudničko bolovanje je pravo koje ima isključivo zaposlena trudna žena, dakle žena u radnom odnosu kod poslodavca ili preduzetnica.
Žena koja je u radnom odnosu kod poslodavca ima pravo da otvori trudničko bolovanje odmah na početku trudnoće ili kasnije.

Ako je bolovanje potrebno produžiti i nakon 60 dana, ginekolog će uputiti trudnicu na lekarsku komisiju sa mišljenjem zbog čega bi trebalo da se odobri nastavak bolovanja, a komisija će utvrditi da li je potrebno dalje produženje bolovanja i dati konačnu ocenu o produženju bolovanja.
Po potrebi se trudničko može produžiti i trajati sve do porođaja, kada se na trudničko nadovezuje porodiljsko odsustvo.
U slučaju da želi da produži trudničko bolovanje, zaposlena treba da pripremi:
- uput za lekarsku komisiju (koju će dati ginekolog);
- ocenu lekarske komisije (koja se dobija ukoliko je komisija pozitivno ocenila zahtev);
- doznake (koje izdaje ginekolog a na osnovu izveštaja lekarske komisije).
Da. Visina naknade zarade se utvrđuje u zavisnosti od toga koliko je zaposlena neposredno i neprekidno pre ostvarivanja prava na naknadu zarade bila u radnom odnosu. Da biste ostvarili 100 % naknade zarade na trudničkom bolovanju morate imati vezanih 12 meseci primanja. Za 100 % naknade zarada na porodiljskom, treba da radite 18 meseci pre otvaranja trudničkog bolovanja.
Pročitajte: Kolika će mi biti plata na porodiljskom bolovanju>>>
Foto: FotoliaZakonom je predviđeno da se u slučaju trudnoće radni odnos na određeno vreme produžava do isteka odsustva sa rada radi nege deteta. Do tada poslodavac ne može da otkaže ugovor o radu. Neophodno je obavestiti poslodavca o trudnoći i doneti potvrdu izabranog ginekologa.
Trudničko bolovanje se u svakom slučaju zaključuje najranije 45 dana, a najkasnije 28 dana pre dana porođaja. Zatim se odmah otvara porodiljsko bolovanje koje se nadovezuje na trudničko.

































































































































































Da li je neko primio naknadu za jul u Smederevu?
Ja ne
Meni jos uvek nista nije leglo za trudnicko, cekam jun pa sve ostalo… U pitanju je ns. Poslodavac je sve predao, nista mi nije jasno :'(
Ja sam sama sebi poslodavac,tako da primam od drzave,ali izgleda da cu se nacekati..
Napokon uplata za jul,bg
Juce bila jedna uplata danas jos jedna,izgleda da su i za avgust isplatili.
Da li neko zna nesto za Pancevo?
Da li neko zna kakava je situacija za Leskovac oko uplate trudnockog i gde mogu da proverim da li je poslodavcu legla uplata? Hvala
I u cacku juce pustili ostatak 35% al uplate nama jos nema,zna li se kad ce?cacak
da li je neko nesto dobio za jul?trudnicko?
Je l’dobio neko nesto? Ja nista ni juce, a ponadala se zbog
tih uplata :'(
A ni danas… Na sajtu rfzo-a pise da su papiri predati 22.8.
A kako to proveravate kada su predati papiri?
http://www.rfzo.rs/index.php/osiguranalica/pregled-naknada-zarade
Ovde proveravas, samo treba da znas pib firme. Mogao je da se procita na starim zdr.knjizicama, nisam sigurna jel ga ima na novim.
Zvala sam juce i receno mi je da su pare pustene i uplate ce biti najkasnije sutra
Mico jel moze broj tel na koji se informisete.Hvala
Sutra jul. Danas je novac isplacen mom poslodavcu oko 14h.
Meni su danas iz firme javili da mi je stigla uplata u za jun i jul oko 16:00 casova.Upitanju je trudnicko,Novi Sad.☺
Zamolila bih vas za pomoć. Kako ste proverili da li je poslodavac predao vase doznake? Isla sam u filijalu Zvezdara kojoj firma pripada i tamo dobila odgovor da niko nikad iz firme nije predavao doznake ni za jednog zaposlenog sto nije tacno jer smo prosle godine imali dve trudnice koje su dobijale bolovanje. U Nemanjinoj me salju u filijalu. U firmi tvrde da su predali… Hvala
Danas je u NS bila uplata za jul i avgust.
U novom Sadu stigla isplata trudnickog za jul i avgust….
Da li znate koliko se ceka porodiljsko?ja sam predala 2.8.i jos uvek nista?
Porodiljako isplacuje Poslodavac kad i plate ostalim zaposlenima i onda ceka refundaciju od RFZO. Barem je tako kod mene u firmi.
Luna,oko tri meseca. Ja sam jos uvek na trudnickom. Ali dokti ne isplate sva dugovanja za trudnicko ne moze da ti krene isplata porod. Oko tri meseca im treba da svw usklade.
Ja cekam za jun jos uplatub.Opstina Grocka .Svaki dan saljem poruke niko mi ne odgovara.Ovo je sramota .Od cega da zivimo i hranimo decub.A pred porodjaj smo jos .Bezobrazluk
Prelistajte drugu stranu, sve sam detaljno objasnila gde sta mozete proveriti, treba vremena i dok se komentar ovde odobri.
Ja sam danas dobila jul trudnicko, ocekujem sutra avgust, kazem samo je biloo bitno da vam je proknjizeno pre ove uplate jutros . Za porodiljsko ne znam
Hvala puno !!
Zna li neko nesto za trudnicko za Smederevo, za jul?
Zna li neko kada ce u Gornjem Milanovcu biti isplata trudnickog za jul?