Ekstremne jutarnje mučnine, odnosno trudničku hiperemezu, ima oko dva odsto trudnica. Kako objašnjava ginekolog Petra Podobnik „jutarnje mučnine” nisu prikladan naziv kada je ova tegoba ekstremna.
– Jutarnje mučnine zapravo sasvim pogrešno opisuju to stanje jer one možda jesu jače ujutro, ali nažalost, u većini slučajeva traju celi dan. Mučnina u lakšem obliku zahvata 50-90 odsto trudnica, te započinju već u 4. nedelji trudnoće, s vrhuncem oko devete, i najčešće traju prvih 12-14 sedmica, a retko do 20. nedelje ili tokom cele trudnoće. Neugodne su, mogu biti popraćene i povraćanjem, ali uglavnom ne štete vama niti vašem plodu – objašnjava ginekolog Petra Podobnik.
Foto: Fotolia
Novo istraživanje daje nadu trudnicama
Novo istraživanje objavljeno u časopisu Nature Communications pokazuje da su naučnici na tragu leku koji bi uskoro mogao uspešno lečiti trudničku hiperemezu. Naučnici sa Univerziteta UCLA odlučili su prvo da provere sadašnje uverenje o uzrocima, te su utvrdili da su geni GDF15 i IGFBP7 povezani s tim stanjem. Ovo sugeriše da je potreban novi način u lečenju trudničke hiperemeze, objasnila je koautorka istraživanja Marlena Fejzo s Medicinskog fakulteta Dejvid Gefen.
– Nadam se će jednog dana na osnovu ovog nalaza biti moguće uspešno lečenje trudničke hiperemeze – rekla je Fejzo u saopštenju, objašnjavajući da je sledeći korak određivanje abnormalnosti povišenog nivoa proteina koji su povezani s genima GDF15 i IGFBP7. Ova naučnica je i lično povezana s ovim problemom jer je u 15. sedmici izgubila trudnoću zbog trudničke hiperemeze, a celu drugu trudnoću imala je iste simptome.
Ranija istraživanja pokazuju da ćerke i sestre trudnica koje su imale ovaj problem imaju povećan rizik, što potvrđuje da je genetika važna komponenta te neraskidivo povezana s mogućim lekom.
Foto: Fotolia
Iako 70 do 80 odsto trudnica doživi neki oblik mučnine ili povraćanja, trudnička hiperemeza je stanje koje je povezano sa ekstremnom, trajnom mučninom, dehidracijom i gubitkom kilograma. To je drugi uzrok hospitalizacija među trudnicama, a u nekim slučajevima povezan je sa smrću mame ili bebe.
Međutim, do sada se verovalo da povećan nivo hormona ima veze s ovim stanjem.
– Odavno se pretpostavlja da su hormon trudnoće hCG (humani horionski gonadotropin) ili estrogen verovatni krivci za ekstremne mučnine i povraćanja, ali naše istraživanje nije pronašlo dokaze koji bi podržali ovo teoriju – objasnila je Fejzo za portal Motherly.
Trenutno lečenje trudničke hiperemeze više je usmereno za smanjivanje simptoma nego na rešavanje problema. Međutim, sada s novim saznanjima postoji nada za žene i generacije koje dolaze.
Izvor: miss7mama.hr
Komentari (0)