Deca u Americi skoro da su poludela za novim igračkama po imenu vebkinz. Izgledaju kao sve druge plišane životinje, ali se razlikuju po tome što imaju tajnu šifru kojom mališani mogu da je „usvoje” i tim kodom dodatno se igraju na specijalizovanom sajtu.
Izumitelji nove kombinacije klasične igračke i virtuelne zabave tvrde da vebkinzi razvijaju osećaj odgovornosti kod malih vlasnika, dok roditelje brine što njihova deca sada provode još više vremena ispred kompjutera.
„Svakog dana dobijamo po 300 igračaka i rasprodamo ih za tili čas. Najmanje 90 zabrinutih mama i tata dnevno pita da li imamo nove isporuke vebkinza” – prenose izjave prodavačica svetski mediji, a kod nas Fonet.
Vebkinzi objedinjavaju video igrice, mekane životinje o kojima deca vole da se staraju, kao i interakciju na Internetu – tvrdi predstavnica industrije igračaka Edrijen Citrin. „Možete da se igrate sa njima na kompjuteru ili kao sa običnom plišanom igračkom”, kaže Zoi, devojčica od devet godina, dok njena mlađa drugarica šestogodišnja Džejn uz osmeh tvrdi da se malo igra sa vebkinzom preko kompjutera a onda se s njom u zagrljaju i uspava.
Zvaničan sajt omogućava igrice za „zaradu” virtuelnog novca za hranu, garderobu i druge igračke za ovog plišanog ljubimca.
Poput nekada modernih tamagučija iz Japana, deca vode računa o vebkinzima kao da su živa bića. „Volim da im kupujem stvari, na primer trambulinu da mogu da skaču”, „Ja ih hranim zdravom hranom”, neka su od objašnjenja koja navode mali i oni malo stariji vlasnici vebkinza.
Stručnjaci, međutim, ukazuju da su igračke kompletan virtuelni svet koji poneku decu drži satima prikovanom za kompjuter. Mnogi roditelji se pitaju da li njihova deca postaju „ovisnici od Interneta” s obzirom na to koliko vremena provode ispred računara. „To je još jedna stvar koja ih sprečava da izađu napolje i igraju se s vršnjacima ili da pročitaju neku knjigu” – smatra mama Džodi, dok druga mama, Ajrin,kaže da i njena deca „vise” na kompjuteru od trenutka kad se vrate iz škole.
Komentari (0)