Genetska laboratorija, u kojoj mogu da se obavljaju za trudnice značajne analize plodove vode na određene genetske bolesti, otvorena je u Ginekološko-akušerskoj klinici „Narodni front”. Analize su posebno značajne za buduće majke starije od 35 godina, one koje u porodici imaju osobe sa genetskim anomalijama ili ukoliko su takozvani dabl i tripl testovi pokazali da postoji sumnja da plod ima Daunov sindrom.
Za sada je sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje dogovoreno da se na ovom mestu mesečno obavlja 20 postupaka amniocenteza, a očekuje se da će od naredne godine biti odobreno više ovih besplatnih analiza za trudnice.
Ideja o otvaranju ove laboratorije postoji još od 2006. godine, pojašnjava profesor dr Snežana Rakić, direktorka klinike, kada je Evropska banka za obnovu i razvoj donirala sredstva za to i napravila vodič za trudnice. Da bi se i formirala bili su potrebni posebni uslovi, pa je preuređenjem dela bolnice određeno mesto za ovu laboratoriju.
Bolnica Narodni front dobila najsavremeniju genetsku laboratoriju
– U poslednjih godinu dana nabavili smo aparate i materijale neophodne za rad. Imamo genetičare i embriologe. Plan je da se ovde radi genetski skrining ploda kod onih trudnica kod kojih je važno da se uradi takozvana prenatalna dijagnostika, odnosno uzimanje plodove vode koja se šalje na analizu radi provere „genetske mape” ploda. Do sada su se plodove vode ovde uzimale od trudnica i slale na analize u druge ustanove, ali smo bili ograničeni brojem koliko možemo da uradimo i dodatni problem je bio njihov transport. Tražićemo da se poveća broj genetskih analiza o trošku fonda, ali je važno što će u ovoj laboratoriji moći da se rade i druge mnogo savremenije genetske procedure. Uputićemo zahtev da nam se odobri rad sa novim tehnologijama jer neke analize mogu da se obrade i za 24 do 48 sati – istakla je dr Rakić.
U ovoj klinici je na odeljenju neonatologije opremljena intenzivna nega, što je važno jer se omogućava majkama da budu blizu beba kojima je neophodna posebna nega 48 sati.
Ustanova je dobila na poklon laser za prenatalne operacije transfuzijskog sindroma (koagulacije krvnih sudova), koji je neophodan za lečenje izuzetno ozbiljnog problema koji ugrožava život jednojajčanih blizanaca. Zahvaljujući tome, u Srbiji je prvi put moguće sprovesti procedure kojima se u 70 do 75 odsto slučajeva spasava život beba dok su još u majčinom stomaku.
– Jednojajčani blizanci kojima se utvrdi neadekvatna razmena krvi između beba, bez hirurške intervencije, nažalost, nemaju dobru prognozu, pa je ishod najčešće fatalan po njih. Zahvaljujući laseru, moći ćemo da spasemo veliki broj beba, jer se ovaj sindrom javlja kod oko 15 odsto jednojajčanih trudnoća. Takvu vrstu dijagnostike i terapije nema niko na ovim prostorima i cilj nam je da postanemo regionalni centar za ovu oblast. Čekamo da nam Ministarstvo zdravlja odobri primenu te metode kao novu tehnologiju u medicini – dodala je dr Rakić.
Komentari (0)