Budućim roditeljima koji su u postupku vantelesne oplodnje, prvi trenuci začeća njihove bebe više ne moraju da budu tajni.
U Specijalnoj ginekološkoj bolnici ”Genesis” u Novom Sadu, gde se vantelesna oplodnja radi o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, uveli su novu dijagnostičku metodu koja omogućava roditeljima praćenje razvoja fetusa od momenta začeća.
„Od sada, zahvaljujući ”primo vision” sistemu, sve to je moguće pratiti od samog početka. Reč je o najnovijoj opremi, koju lekari širom sveta smatraju revolucionarnom u ovoj oblasti, a koja pruža kontinuirano snimanje i nadzor procesa razvoja embriona od momenta oplođenja, pa do trećeg ili petog dana njihovog razvoja”, kaže dr Zorica Crnogorac, vlasnica ”Genesisa”, prve bolnice u kojoj se primenjuje ova metoda.
Psihološko olakšanje za parove u procesu vantelesne oplodnje
Ova metoda mnogo znači, u psihološkom smislu, parovima koji su u procesu vantelesne oplodnje, jer su u prilici da razvoj embriona prate u svakom trenutku od prvog dana. U Španiji, gde je ova metoda počela prvo da se primenjuje u Evropi, roditelji mogu preko interneta od kuće da prate razvoj svog embriona.
Izvor: Pixabay
Dr Crnogorac objašnjava da je u pitanju neka vrsta inkubatora, opremljenog sistemom specijalnih kamera, koje na svakih 10 minuta snimaju razvoj embriona, od momenta spajanja jajne ćelije sa spermatozoidom. Potom računar spaja te kontinuirane fotografije i kreira kratak film.
„Na ovaj način možemo u svakom trenutku da vidimo sve embrione, blagovremeno uočimo probleme prilikom začeća, ali i da sa daleko većom sigurnošću odaberemo one koji su zaista najkvalitetniji da se plasiraju u matericu žene. To naravno, doprinosi povećanju stepena uspešnosti postupka vantelesne oplodnje, a to nam je svima cilj”, ističe dr Crnogorac.
Kombinacijom ove metode, kao i genetskog testiranja koje uključuje genetski skring embriona pre plasiranja u matericu žene i genetsku dijagnoza mutacija na genima, dovodi do toga da je rezultat uspešnosti postupka vantelesne oplodnje i do 80 odsto. Dr Crnogorac kaže da je to moguće postići čak i u kategoriji u kojoj je to najveći izazov, odnosno kod žena starijih od 40 godina.
„Značaj „primo vision” metode je pre svega u tome što omogućava da se embrion nu u jednom trenutku ne vadi iz idealnih uslova koji obezbeđuje ovaj sistem. To do sada nije bilo moguće, već su embrioni morali da budu vađeni radi posmatranja pod mikroskopom. Procedura je podrazumevala da se embrion vrati u što kraćem roku, kako bi se zadržala ujednačena temperatura i PH, i tako izbeglo njegovo oštećenje”, objašnjava dr Zorica Crnogorac.
Izvor: www.dnevnik.rs
Komentari (0)