Zabrinuti za dobrobit dece i omladine Vlada Norveške u svet prava i regulative unela je jedinstven zakon koji bi zaštitili omladinu od pritiska i nerealističnih standarda lepote koji se promovišu na društvenim mrežama.
Foto: Freepik
Reč je o zakonu koji će zabraniti uticajnim internet ličnostima da koriste fotošop u plaćenim postovima. Ovaj zakon donelo je Ministarstvo za decu i porodicu, a isti je deo zakona o marketingu koji je stvoren kako bi se deca i omladina zaštitila od nerealističnih standarda lepote koje se često promovišu od strane influensera.
Pročitajte još
Društvene mreže urušavaju samopouzdanje žena – ovo mora da prestane
Navedeni zakon odnosi se i na objave kompanije, te one ubuduće neće smeti da budu retuširane i izmenjene. Ono što će važiti i za kompanije i za influensere jeste da ako se odluče da sliku izmene ona će morati biti jasno naznačena logoom koji će dobiti od države. Logo će morati da stoji na svim fotografijama na kojima je izmenjena veličina tela, oblik tela ili kože uključujući i korišćenje filtera.
Zakon je u Parlamentu izglasan velikom većinom, ali još uvek nije počela njegova primena jer se čeka objava kralja.
Nerealistična slika povećava nesigurnost i umanjuje samopouzdanje
Norveška je prva država koja se na ovako direktan način pozabavila društvenim medijima i njegovim lošim uticajima. Ova praksa seže u prošlost jer od kada je marketinga i reklama, od onih u magazinima pa do televizijskih reklama, bilo je i ulepšanih fotografija.
Foto: Freepik
Međutim, očigledno je da društveni mediji imaju nešto drugačiji uticaj na decu i omladinu. Prosečno vreme koje prema pojedinim istraživanjima mladi provode na mrežama je oko sat vremena. Istraživanja takođe pokazuju što je dete mlađe korišćenje mreža je intenzivnije, a upravo mlađem uzrastu nesigurnosti u vezi sa izgledom su veće.
Norveška vlada uradila je veliku stvar za svoju decu i omladinu, jer kada zakon stupi na snagu smanjiće se pritisak da se izgleda kao što se prikazuju influenseri. Ministarstvo je navelo da se nadaju da će ta mera dati koristan i značajan doprinos suzbijanju negativnog uticaja koji takvo oglašavanje ima na decu i mlade.
Foto: Freepik
Svuda na svetu, pa tako i kod nas, influenseri i kompanije koriste nerealistične fotografije kao način da promovišu proizvode. Prema istraživanju koje 2019. godine objavljeno u časopisu Engrami objavljeni su podaci prema kojima se vidi da omladina u Srbiji provodi više vremena na internetu od svojim vršnjaka širom sveta.
– Upotreba društvenih mreža u značajnoj meri je povezana sa negativnom slikom o sopstvenom telu kod mladih uzrasta 15 do 24 godine – navodi se u istraživanju. Što se duže vremena provodi na društvenim mrežama izraženiji je značaj fizičkog izgleda i nezadovoljstvo izgledom. Ovo istraživanje rađeno u Srbiji jasno pokazuje da su društvene mreže povezane sa formiranjem negativne slike o sopstvenom telu kod mladih.
Norveška vlada donela je revolucionarnu i meru u korak sa vremenom, meru koja će smanjiti frustraciju, pritisak, ali i mentalne probleme kod omladine. Ostaje da se vidi da li će nešto slično uraditi i druge zemlje, ali i Srbija u kojoj je korišćenje društvenih mreža vrlo intenzivno a nerealistične reklame sve češće.
Komentari (0)