Zabrinjavajuća statistika Svetske zdravstvene organizacije pokazuje da 53,8 odsto žena pušača dnevno popuši više od 20 cigareta na dan, a da u Srbiji puši svaka četvrta žena. O tome koliko je nikotin štetan i zašto treba ostaviti pušenje za „Blic“ govori prim. dr sci. med. Anđelka Dželetović, šef Kancelarije za kontrolu duvana iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Batut“.
Plodnost
Pušenje cigareta znatno utiče na reproduktivno zdravlje jer povećava rizik od nastanka neplodnosti i vanmaterične trudnoće. Isto tako žene koje puše imaju češće menstrualne poremećaje (dismenoreja, neredovne menstruacije…) a menopauza se kod njih javlja dve do tri godine ranije, zbog čega se reproduktivni period ranije smanjuje. Usled ovoga dolazi i do prevremenog prestanka zaštitnog dejstva estrogena, pa su ove žene podložnije obolevanju od osteoporoze i bolesti srca i krvnih sudova. Takođe, pušenje kod žena može dovesti do raka dojke, raka grlića materice i jajnika.
U poređenju sa ženama koje ne puše, žene pušači imaju tri puta veću šansu da na trudnoću čekaju više od godinu dana i tri puta veću šansu da postanu neplodne. I to sve zato što pušenje snižava nivo hormona koji je potreban za ovulaciju i začeće.
Trudnoća
Podaci istraživanja koje je sprovedeno u Srbiji tokom 2008. godine pokazuju da 37,2 odsto trudnica puši. Izloženost žena u trudnoći duvanskom dimu dovodi do male telesne težine deteta na rođenju, prevremenog rođenja, iznenadne smrti novorođenčeta ili češćih spontanih pobačaja. To se dešava zato što zbog cigareta do posteljice ne stiže dovoljno kiseonikom, što može da dovesti do odlepljivanja ili ablacije placente i spontanog pobačaja.
Takođe, kasnije kada se dete rodi, veoma često dolazi do:
bolesti disajnih organa – bronhitisi i upale pluća, naročito tokom prve godine života deteta, zatim česti su kašalj, iskašljavanje i zviždanje u grudima. Rizik se povećava ako oba roditelja puše;
astme – pogoršanje postojeće astme i pojave astme; povećan broj hitnih medicinskih intervencija i povećana upotreba lekova kod dece sa astmom koja su kod kuće izložena duvanskom dimu;
poremećaja rasta i razvoja pluća – kao posledica pušenja u trudnoći i izloženosti deteta duvanskom dimu nakon rođenja;
upale srednjeg uha – češća je kod dece koja su izložena duvanskom dimu i ako se ne leči, može dovesti do oštećenja sluha.
Lice puno bora
Pušenje je, uz prekomerno sunčanje i česte posete solarijumu, vodeći faktor koji utiče na starenje kože. Dovodi do skupljanja sitnih krvnih sudova u koži, što onemogućava normalan priliv kiseonika i hranljivih materija, što dovodi do prevremene pojave bora, posebno kod žena. Kolagen više nije pravilno raspoređen kao zategnuta mreža već opušten, vlakna su tanja i koža, naročito na licu, dobija onaj karakterističan melanholičan izgled, tipičan za starosti. Koža pušača je suva, bez sjaja, bleda i ima nezdravu sivožućkastu boju. Pušenje takođe ubrzava proces starenja celokupnog organizma, što je posebno izraženo kod ljudi koji su počeli da puše veoma mladi. Zato danas možete da vidite devojke koje već u svojim dvadesetim godinama muku muče sa borama na licu. Istraživanja su pokazala da svakih deset godina pušenja čini starijom ženu za dve i po godine.
Kada je kosa u pitanju, negativan uticaj duvana ni nju ne zaobilazi. Duvan utiče na stvaranje slobodnih radikala i starenje ćelija, sprečava mikrocirkulaciju i dotok kiseonika u ćelije, što oštećuje koren dlake.
Ukoliko još niste spremne da ostavite cigarete, onda svakodnevno uzimajte dozu vitamina C, u tabletama ili prahu i jedite više voća i povrća.
Žuti nokti
Nokti često imaju žutu boju od duvana. Duvanski dim smanjuje apsorpciju vitamina C, koji je važan za apsorpciju tako važnog B kompleksa koji ima vodeću ulogu u brojnim telesnim funkcijama, ali i za zdravlje kože, noktiju i kose, u razvijanju mišićne mase…
Komentari (0)