Globalna inicijativa za zabranu nasilja nad decom „End All Corporal Punishment of Children” pozvala je nacionalne institucije za ljudska prava, organizacije civilnog društva i pojedince koji žele da doprinesu praćenju napretka izmena Porodičnog zakona, da pošalju informacije o trenutnom stanju u svojim državama.
Prema preporukama Komiteta za prava deteta sve države imaju obavezu da zabrane svaki oblik telesnog kažnjavanja dece. One koje to tek treba da učine često javno izražavaju političku obavezu da postignu zabranu, ali se dešava da države po ovom pitanju ne naprave nikakav napredak. Nadležne institucije podsećaju da posvećenost mora biti put ka reformi zakona, a ne samo prazan gest.
– Propisivanje izričite zabrane telesnog kažnjavanja dece u svim okruženjima je neophodno u trenutnom društvenom kontekstu Srbije. Time bi se doprinelo i otklanjanju pogrešnih stavova i prestanku sa lošim praksama koje štete deci i narušavaju im osnovna prava – navodi se u saopštenju.
Prema poslednjem izveštaju ove organizacije Srbija je izrazila spremnost da zabrani svako telesno kažnjavanje dece prihvatanjem preporuke koja je data tokom Univerzalnog periodičnog pregleda Srbije 2008. godine, a ova obaveza je potvrđena prihvatanjem sličnih preporuka u 2013. i ponovo u 2018. godini.
Neophodan jasan Zakon o zabrani narušavanja dostojanstva deteta
Nijedan oblik telesnog kažnjavanja nije prihvatljiv
Informacije koje se mogu naći u izveštaju o napretku naše države u uvođenju eksplicitne zabrane telesnog kažnjavanja, zainteresovani mogu poslati na [email protected] do petka, 4. oktobra 2019. godine.
Komentari (0)