Sa sve većim tržištem nosiljki kod nas, uočeno je i više dece koja su rado nošena. I to je pohvalno, ali takođe se još uvek vrlo često mogu videti bebe nošene na pogrešan način, u nosiljkama koje nisu dobre za njih.
Pre nego kupite ili prihvatite nosiljku koju vam neko poklanja, proverite da li zadovoljava sledeće kriterijume:
- ispravna je (nema pokidanu ili slabu kopču, šavovi spajanja su čvrsti i sl.);
- ima oznaku da je prošla sigurnosna testiranja i ne sadrži škodljive hemikalije;
- u njoj bebu možete namestiti tako da joj noge ne vise, nego su noge i kukovi u M položaju, tzv. položaj žabice – noge su raširene i podignute, kolena po mogućnosti iznad kukova;
- nosiljka je dovoljno mekana da se bebina leđa mogu lagano saviti u prirodan C položaj, ali nosiljka čvrsto priljubljuje bebu uz vas prsima i stomačićem;
- bebina je glava blizu vašoj (na udaljenosti poljupca) i nije savijena na njena prsa tako da beba može neometano disati;
- pogled na bebu je neometan, sama nosiljka ne sme prekrivati bebinu glavu i beba ne sme biti prenisko u nosiljci;
- nosiljka je udobna za vas, na ramenima je dovoljno široka, lepo raspoređuje težinu po vašim leđima u kukovima (mada će za ovo možda biti potrebno malo duže vreme da isprobate i naučite je dobro postaviti).
Photo by Pixabay
Posebno upozoravamo da se beba nosi okrenuta svojim prsima prema vama (svejedno je li na vašim prsima, boku ili leđima). Samo retke nosiljke na tržištu imaju specijalne dodatke za nošenje beba okrenutih leđima prema vama, tako da zadrži prirodan C položaj leđa i prirodan M položaj nogu i kukova. Čak i u njima ne preporučuje se da beba dugo vremena provede okrenuta od vas ili da tako spava.
Jedan od najboljih načina da saznate sve o pravilnom nošenju je da se posavetujete sa sertifikovanom savetnicom za nošenje, da se učlanite u Facebook grupe kojima je tema nošenje dece, a vode ih savetnice za nošenje, ili da zamolite već iskusne mame koje su sve to dobro proučile i na vlastitom iskustvu isprobale, da vas upoznaju s vrstama nosiljki i s njihovom korišćenjem.
Savetnica za nošenje beba: Kako ispravno nositi bebu u marami ili nosiljci>>>
Pri izboru vrste nosiljke važno je imati u vidu složenost postavljanja deteta u nju, uzrast i težinu, podneblje u kojem živite, trenutno godišnje doba i sl. Sve je veći izbor predivno dizajniranih nosiljki svih vrsta, u njima možete neometano dojiti (uz malo prakse dok svladate postavljanje deteta), lako umiriti i uspavati bebu. Možete šetati neometano, obaviti neke poslove dok je beba u njoj, a očevi sve više uviđaju radost i prednosti nošenja djeteta.
Takođe se treba pripremiti na to da neće svaka beba iz prve hteti da bude bez negodovanja u nosiljci, te da će i njoj možda biti potrebno neko vreme da se privikne, baš kao i vi. Često je razlog i vaše neiskustvo u stavljanju bebe, npr. u maramu, pa beba ne oseća sigurnost. Poželjno je vežbati prvo s malo težom lutkom i proučiti tutorijale na internetu u kojima se podrobno opisuje pravilno stavljanje deteta.
Izvor: www.roditelji.hr
Komentari (0)