Nedovoljan broj mesta u beogradskim vrtićima i poslovne obaveze primoravaju roditelje da za čuvanje svojih mališana angažuju bebisiterke, za šta mesečno treba izdvojiti oko 20.000 dinara.
U prestonici Srbije gotovo i da nema registrovanih agencija za bebisiting, a prema cenovniku jedinog državnog bebi-servisa "Dečji dani", osam sati brige o mališanima radnim danima iznosi 21.500 dinara mesečno.
U privatnom bebi-servisu, međutim, za deset sati "druženja" dadilje sa mališanom mesečno treba izdvojiti 18.900 dinara.
Porodicama, koje ne mogu da smeste decu u vrtiće zaposleni u državnom bebi-servisu koji se nalazi u Predškolskoj ustanovi "Dečji dani" na opštini Stari Grad, po dogovoru angažuju bebisiterku koju pronalaze u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje.
Prema rečima direktorke te predškolske ustanove Snežane Nešić, kadidatkinje za bebisiterke prvo obave psihotest i zdravstvene preglede, a potom u toj ustanovi imaju dodatnu obuku i pripreme.
Kandidatkinje kroz pripreme u servisu stiču dodatna znanja o preventivnoj zdravstvenoj zaštiti dece, dečjoj ishrani i vaspitno-obrazovnom radu, a po završetku teoretskog dela programa odlaze u vrtiće gde se edukuju uz rad vaspitača i medicinskih sestara, precizirala je Nešićeva.
Bebi-servis u ustanovi "Dečji dani" osnovan je 1988. godine na inicijativu tadašnjeg Zavoda za tržište rada, s ciljem da se zaposle vaspitači koji su ostali bez posla.
Direktorka bebi-servisa "Dečiji dani" Ruzmilka Đotunović u izjavi Tanjugu kaže da je trenutno angažovano 160 bebi-siterki, ali da ima interesovanja i velikih potreba roditelja, za angažovanje još njih.
"Taj posao ne može da obavlja bilo ko, već osoba od poverenja i koja je prošla našu obuku", ističe Đotunovićeva.
Prema njenim rečima, roditelji na pronalaženje bebi-siterke čekaju oko tri meseca, a dosadašnja iskustva i potrebe porodica su uglavnom za mališane od osam meseci do deset godina.
Đotunovićeva kaže da za povremeno, odnosno unapred dogovoreno čuvanje dece ne kraće od tri sata treba izdvojiti 320 dinara, a vikendom 387 dinara po satu.
Privatni vrtić "Tin-Tin" već nekoliko godina pruža roditeljima usluge čuvanja dece, kaže vlasnica tog vrtića Slavica Tozev.
Zaposleni u vrtiću porodicama angažuju bebisiterke, koje moraju imati urađen psihotest, uredne medicinske provere, dokaze da nisu osuđivane, kopiju lične karte, radnu knjižicu i diplomu završene srednje škole, koje dostavljaju na uvid u tom vrtiću.
Prema njenim rečima, bitno je naći osobu od poverenja, a među zaposlenima su uglavnom studentkinje ili osobe sa završenim Defektološkim ili Pedagoškim fakultetom.
Čuvanje jednog deteta po tri sata radnim danima iznosi mesečno 10.050 dinara, a za čuvanje dvoje dece za isto vreme i u istom periodu treba platiti 10. 950 dinara.
Za deset sati dnevnog "druženja" dadilje sa mališanom roditelji mesečno treba da izdvoje ukupno 18.900 dinara, a za čuvanje dvoje dece nešto više od 20.000 dinara.
U tom servisu čuvanje dece subotom i nedeljom iznosi 150 dinara po satu, dok povremeno noćno čuvanje košta roditelje 175 dinara za jedan sat. Briga o deci mlađoj od 18 meseci je nešto skuplja.
U gradu postoji više privatnih agencija za bebi-siting, ali je samo jedna zvanično registrovana, a to je "Dečji osmeh", u kome se najčešće za posao dadilje angažuju studentkinje.
Zaposlene u nekom od privatnih servisa u Beogradu čuvale su mališane i u novogodišnoj noći sve do ranih jutarnjih sati, što je roditelje koštalo 5.000 dinara.
Osim pronalaženja bebisiterki u vrtićima ili agencijama u Beogradu, roditelji se često zbog nepoverljivosti oslanjaju na preporuku svojih prijatelja ili mališane poveravaju bakama i dekama, što ih za sada, još uvek ništa ne košta.
Komentari (0)