Specijalizovani medicinski časopis za pedijatriju „The Journal of Pediatrics” uradio je nedavno jedno zanimljivo istraživanje koje je otkrilo u kojim državama deca najviše plaču.
Naučnici su napravili liste koje ukazuju na normalnu količinu plača beba u prva tri meseca života, analizirajući pritom nekoliko drugih istraživanja u kojima je bilo uključeno 8700 beba širom sveta, a sve s ciljem da se otkrije da li postoji neka geografska povezanost s plačom beba.
U proseku, otkrili su da bebe plaču dva sata dnevno u prvih šest sedmica, a trajanje plača se postupno smanjuje na oko sat vremena po danu. Ipak, rezultati su otkriili da postoji geografska uslovljenost s plakanjem novorođene dece.
Foto: Pixabay
Tako, najplačljivije bebe rađaju se u Italiji, Velikoj Britaniji, Kanadi i Holandiji. Nasuprot njima, na začelju ove neobične top-liste, nalaze se mališani rođeni u Japanu, Nemačkoj i Danskoj.
Ta količina plača uticala je i na intenzitet grčeva. U Velikoj Britaniji je 20 odsto beba između jedne i dve nedelje imalo kolike, a u Kanadi 34,1 odsto beba imalo problema s grčevima u uzrastu od tri do četiri nedelje.
Sa druge strane, istraživanje je pokazalo da 6,7 odsto beba u Danskoj u petoj i šestoj nedelji ima kolike, što je mnogo manje od poseka od 25,1 za taj uzrast.
Šef ovog istraživanja Diter Volke pojasnio je da se bebe dosta razlikuju po tome koliko plaču u prvim nedeljama života, te da postoje velike ali i normalne varijacije.
– O tome možemo saznati više analizirajući kulture u kojima bebe manje plaču; da li je to zbog roditeljstva ili nekih drugih faktora koji su povezani s trudnoćom ili genetikom – rekao je Diter Volke.
Studija, međutim, nije odredila razloge za varijacije u plakanju u razičitim državama, ali su naučnici istakli da bi rad na tome trebalo nastaviti.
Komentari (0)