Većina roditelja zna da je san važan za dobrobit dece. Odrasli, a posebno roditelji, uopšteno cene san i dobro znaju kako on utiče na emocionalno blagostanje. Ipak, znate li koliko je san važan za sreću deteta?
Univerzitet u Melburnu sproveo je 2017. istraživanje o sreći BTN Happiness Survey, na uzorku od 47.000 australijske dece. Utvrđeno je da je san najveći pokazatelj sreće – dovoljno sna povećavalo je verovatnoću da deca u upitnicima navode da se osećaju srećno i ispunjeno.
– Ovi rezultati pružaju uverljive dokaze da je san ključni pokazatelj dobrobiti deteta – rekla je vanredna profesorka Liza Gibs u intervjuu za ABC News.
Foto: Freepik
Pre nego što počnete da se brinete oko toga spava li vam dete dovoljno u odnosu na uzrast, važno je zapamtiti da se deca koja dobro spavaju obično osećaju zaštićeno i sigurno. Prema rezultatima istraživanja, deca koja se nisu osećala sigurno imala su četiri puta veću verovatnoću da će imati atipične obrasce spavanja, što znači da su spavala previše ili premalo u svojoj uzrasnoj grupi.
Istraživanje je takođe prepoznalo niz drugih stvari koje pomažu deci da se osećaju srećno, uključujući porodicu, prijatelje, muziku i sport. Mlađa deca su znatno češće izjavljivala da su porodica, čitanje i crtanje izvori sreće. Kuvanje i boravak u prirodi takođe su bili povezani sa osaćenjm sreće za devojčice. Dečaci su znatno češće navodili sport, a video-igre su im takođe pomogle da se osećaju srećnima. Kućne ljubimce takođe su identifikovala mnoga deca svih uzrasta i polova kao jedan od izvora sreće.
Kako poboljšati san deteta?
Dete se mora osećati bezbedno
Deca koja se osećaju sigurno i zaštićena generalno imaju dobru emocionalnu vezu sa svojim roditeljima. U svakom danu pronađite načine da se povežete sa svojim detetom. Provedite vreme u zajedničkim aktivnostima.
Redovna rutina odlaska na spavanje podržava dobre navike spavanja
Odredite vreme spavanja koje je u skladu s količinom sna koja je vašem detetu potrebna. Na primer, deca mogu znati da svake večeri nakon večere peru zube, igraju igricu, a zatim čitaju priču s roditeljem pre nego što ih ušuškaju u krevet. Ove rutine pružaju osećaj predvidljivosti koji podstiče osećaj sigurnosti i smanjuje neku vrstu teskobe kod dece.
Foto: Freepik
Važna je fizička aktivnost
Pomeranje tela je koristan alat za podsticanje sna. Pomaže u korišćenju fizičke energije, ali je takođe pozitivno povezano s hemijom u mozgu koja je ljudima potrebna kako bi upravljali stresom, te dobro spavali. Većina škola ima neki dnevni program vežbanja, ali deci će možda biti potrebno više od onoga što je predviđeno školskim programom.
Smanjite izloženost ekranima dva sata pre spavanja
U modernom tehnološkom svetu nije neuobičajeno da deca provode znatnu količinu vremena gledajući u ekrane. Ekrani često nađu i svoj put u spavaće sobe. Oni emituju plavo svetlo koje može sprečiti proizvodnju melatonina. Proizvodnja melatonina neophodna je za kvalitetan san.
Ako dete oseća nemir ili anskioznost, potražite pomoć
Iako istraživanje pokazuje važnost poboljšanja navika spavanja vašeg deteta, ono takođe nastavlja da naglašava ulogu osećaja sigurnosti na opštu dobrobit. Pre svega, važno je pomoći deci koja se bore sa anksioznošću, stresom i traumom. Ako vaše dete ne spava zbog anksioznosti ili prošle traume, potražite savet stručnjaka. Obratite se svom lekaru kako biste utvrdili šta je potrebno vašem detetu. Profesionalna i specijalizovana pomoć za mentalno zdravlje je najbolja.
Izvor: miss7mama.24sata.hr
Komentari (0)