U Srbiji već četiri meseca vlada nestašica D3 kapi koje se bebama, u okviru prevencije protiv rahitisa, daju do godinu dana starosti. Bez obzira što su upoznati s nestašicom ovog leka, lekari ga uporno prepisuju svim bebama zbog čega su roditelji prinuđeni da ga nabavljaju iz Hrvatske, Slovenije i drugih zemalja!
slika
U Agenciji za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) kažu za Press da su u našoj zemlji registrovane samo D3 kapi nemačke kompanije „Merk”, kojih, upravo, uopšte nema na našem tržištu.
Četiri meseca nestašice
– Radi se o „vigantol” D3 kapima, koje su u septembru povučene s tržišta. Kapi D3 hrvatske „Plive” nisu registrovane kod nas – objašnjava portparol ALIMS-a Aleksandar Tucović.
„Vigantol” (holekalciferol) kapi povučene su sa srpskog tržišta u septembru 2010. godine, kada su u promet puštene bočice sa staklenom pipetom sa gumenim završetkom, umesto sa dotadašnjom plastičnom kapaljkom. U Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje (RZZO) kažu za Press da su tada u kapima primećene određene nečistoće zbog čega su povučene.
– Agencija za lekove je preventivno povukla s tržišta D3 „vigantol” kapi zbog kapaljke koja je imala gumeni deo koji se otapao u uljanom rastvoru – rekla je načelnik Centra za informisanje RZZO Sanja Mirosavljević.
U „Merku”, u kojem potvrđuju da su jesenas preventivno povukli bočice, kažu za Press da će kapi na našem tržištu opet biti dostupne u februaru.
– U saradnji sa zdravstvenim telima, vratićemo „vigantol” sa ranije potvrđenim bezbednim sistemom doziranja, odnosno sa plastičnom pipetom. Ovaj sistem doziranja je već bio prisutan na tržištu Srbije pre 2009. godine. ALIMS nam je 23. novembra dao dozvolu – kažu u „Merku” i dodaju da se novi lek proizvodi i u kontroli je kvaliteta.
U Ministarstvu zdravlja Srbije ističu da imaju čvrsta obećanja kompanije „Merk” „da će prve količine ovog leka uvesti krajem ovog meseca.
Kapi D3 namenjene su za terapiju ili prevenciju nedostatka vitamina D kod odraslih i dece, uključujući novorođenčad. Nedostatak vitamina D, kroz neadekvatan unos hranom ili zbog nedovoljne izloženosti suncu, može dovesti do osteoporoze kod odraslih ili rahitisa kod dece, oboljenja koje vodi ka omekšavanju i slabljenju kostiju.
AD3 kapi kao zamena
Pedijatar Doma zdravlja „Voždovac” dr Mira Ivanišević objašnjava da se ove kapi, u okviru prevencije rahitisa, deci daju do godinu dana starosti.
– Svetska zdravstvena organizacija naše područje uzima kao rizično za nastanak rahitisa jer imamo nedovoljno sunčanih dana. Zato nam je bitan vitamin D, koji možemo unositi na veštački način, odnosno kapima, i putem hrane i sunca. Prevencija rahitisa kod dece se radi do njihovog polaska u školu, s tim što se bebama daju kapi D3 – kaže dr Ivanišević.
Ona kaže da roditelji kao zamenu mogu da koriste AD3 kapi.
– Najbolje je da kapi sadrže čiste supstance. Međutim, vitamin D se može nadoknaditi i svim drugim kombinacijama koje ga u sebi sadrže. Tolike generacije dece su porasle na AD kapima i ništa im nije falilo – rekla je dr Ivanišević.
Direktor za korporativne komunikacije kompanije „Velefarm” Ana Radonjić rekla je za Press da je tržište u Srbiji dobro snabdeveno vodenim kapima AD3 proizvođača „TG Farm” Loznica.
„PLIVA” PONUDILA POMOĆ
Hrvatska farmaceutska kompanija „Pliva” koja takođe proizvodi kapi D3 „plivit” spremna je da pomogne Srbiji.
– Naše kapi plivit D3 nisu registrovane u Srbiji, ali smo upoznati s poteškoćama u snabdevanju tržišta ovim kapima. Spremni smo da pomognemo pa smo u skladu s tim Ministarstvu zdravlja Srbije već ponudili pomoć – rekla je za Press direktorka za komunikacije u „Plivi” Tamara Sušanj-Šulentić.
Komentari (0)