Srbija uvozi be-se-že vakcinu veće koncentracije, namenjenu lečenju malignih tumora bešike, dok Institut za imunologiju i virusologiju "Torlak" ne može da nastavi njenu proizvodnju zbog administrativnih prepreka.
Ovaj važan medicinski proizvod je 25 godina rađen kao nusproizvod, ali se više ne pravi u "Torlaku", dok u svetu vakcinu prave samo dve kompanije.
"Obratili smo se Ministarstvu zdravlja da nam dozvoli da proizvodimo tu vakcinu kao i ranije i distribuiramo je medicinskim centrima u Srbiji. Tražili smo nadoknadu samo za ambalažu. To nam je, međutim, zabranjeno uz obrazloženje da se time krši zakon, jer vakcinu nismo registrovali posebno", kaže za "Danas" Ranko Dakić, direktor Instituta "Torlak".
On ističe da procedura registracije traje dve do tri godine i puno košta.
"Ako smo 25 godina tu vakcinu proizvodili i pomagali građanima, ne vidim razloga da sada bude drugačije. Proizvodnja je obustavljena. Pacijenti sada mogu da prime uvoznu vakcinu koja košta 100 evra po bočici, a za terapiju je potrebno pet-šest bočica.
Ta vakcina stavljena je na pozitivnu listu, a nabavka ovog uvoznog leka državu godišnje košta šezdesetak miliona dinara. S druge strane, naša vakcina prodavana je za 173 dinara", tvrdi Dakić.
Sagovornik "Danasa" podseća da je Institut "Torlak" poslednjih godina, zbog rekonstrukcije pogona, prestao da proizvodi vakcine protiv gripa i dečje paralize (poliomijelitisa). Iako će pogon za vakcinu protiv gripa biti završen do juna ove godine, nakon toga sledi kompletiranje dokumentacije, a građani Srbije ni za narednu zimsku sezonu neće moći da računaju na domaću vacinu protiv influence.
Institut "Torlak" proizvodi i druge "klasične" vakcine di-tep-er (protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja), di-te, vakcinu protiv tetanusa, be-se-že protiv tuberkuloze.
Dakić se zalaže za strože poštovanje zakona kada je rečo prodaji vakcina. One ne treba da se nalaze u apotekama i da ih roditelji "stavljaju u džep" i vode decu na vakcinaciju.
"Postoje vakcine koje jednostavno ne smeju biti van ‘hladnog lanca’, a zavisno od visine temperature i vremena izloženosti, postaju neupotrebljive i neefikasne u određenom vremenskom intervalu. Vakcina se neće izmeniti tako da se dobije neki toksični oblik, ali dolazi do raspada antigena i onda nema efekta", objašnjava Dakić.
Komentari (0)