Sve je više parova koji, ne svojom voljom, ostaju bez potomstva, a stručnjaci za reproduktivnu medicinu smatraju da je jedan od razloga u tome što se žene sve kasnije odlučuju da rode decu.
Dok su pre deset godina u proseku dobijale prvo dete u 25. godini života, danas to najčešće čine u 30. Kod žena između 35 i 50 godina šanse da zatrudne su upola manje nego kod onih starih između 20 i 30 godina.
Razlozi neplodnosti, međutim, ni u kom slučaju ne leže pretežno u ženama već su oba pola podjednako odgovorna. U 15 do 30 odsto slučajeva probleme imaju oba partnera.
Najčešći uzroci kod žena su poremećaji ciklusa zbog pojačanog, odnosno smanjenog lučenja hormona. Kod njih je ovulacija neredovna ili je uopšte nemaju, ili njihove jajne ćelije ne mogu da sazru i stvaraju ciste u jajnicima (policistične ovarije).
Kada se jajovodi zapuše kao posledica infekcija, deformacija ili srastanja, jajna ćelija ne može da dospe iz jajnika u matericu, pa samim tim nema šanse da dođe do oplodnje. Često i bujanje sluzokože materice (endometrioza) i njeno prodiranje u jajnike, odnosno jajovode izaziva neplodnost. Upale ili infekcije hlamidijama i drugim klicama mogu da izazovu srastanje i stvaranje ožiljaka.
Kada je reč o muškarcima, glavni uzrok je slab kvalitet spermatozoida: nema ih uopšte ili ih nema dovoljno, nedovoljno ih je pokretnih ili su pak oštećeni. I začepljenja semenovoda ili uretre izazvana infekcijama ili anatomskim deformacijama mogu biti razlog neplodnosti.
U manje od deset odsto slučajeva razlozi nisu organske prirode, što mnoge navodi na zaključak da su za neplodnost krivi psihički problemi. Stare teorije, prema kojima su se žene koje ne mogu da ostanu u drugom stanju pre trudnoće podsvesno plašile trudnoće i roditeljstva danas, međutim, više nisu održive, smatraju stručnjaci.
Način života i te kako ima uticaja
Prekomerna gojaznost, ali i neuhranjenost muškarca i žene mogu da izazovu hormonske promene, a isto može da se desi i usled previše intenzivnog bavljenja sportom. I pušači i osobe koje konzumiraju velike količine alkohola takođe postaju manje plodni.
U poslednjih nekoliko godina sve je više indicija da se kvalitet spermatozoida u načelu pogoršao, ali to još nije definitivno dokazano. Činjenica je, međutim, da pregrevanje testisa uzrokovano preteranom sportskom aktivnošću, nošenjem pretesnih pantalona, pretvrdim sedištima na biciklu ili čestim i dugotrajnim boravcima u sauni, barem privremeno, može negativno da utiče na kvalitet spermatozoida.
Česti pobačaji
Put do vlastitog deteta uz tehničku pomoć za mnoge parove predstavlja veliko psihičko opterećenje. Česte su promene raspoloženja, a naročito je stresan period posle ubacivanja embriona u matericu. Seks kao obaveza negativno utiče na zadovoljstvo u 60 odsto slučajeva.
Priprema pre terapije
Pre započinjanje hormonske stimulacije potrebna je priprema tokom koje se obavlja detaljan pregled oba partnera. Za muškarca to podrazumeva spermogram, spremokulturu, briseve i ostale preglede u konsultaciji sa urologom, a ponekad i sa endokrinologom.
što se žena tiče, i one moraju da urade sve briseve bakteriološke i virusološke (Papanikolau test, kolposkopija, ultrazvuk itd.), kao i hormonski status da bi se videlo osnovno hormonsko stanje.
Nakon svega ovoga, pristupa se hormonskoj stimulaciji žene po utvrđenim protokolima, ali sa varijacijama koje su prilagođene svakoj pacijentkinji.
Nakon ubrizgavanja hormona prate se folikuli na ultrazvuku po dogovoru sa nadležnim ginekologom i vrši se apsiracija (uzimaju se zrele jajne ćelije) kako bi se izvršio proces veštačke oplodnje.
Treba naglasiti da se veštačkom oplodnjom bavi isključivo specijalno obučen tim specijalista. Procenat uspešnosti je oko 30 odsto, a proces se može ponoviti više puta sa pauzom od šest do 12 meseci.
Komentari (0)