Nije slučajno što se trudnoća zove drugo stanje, jer se mnoge buduće mame ponašaju, pa, pomalo neobično. I nije to nikakva novotarija, može se reći da nas je društvo tako vaspitalo – zahvaljujući raznim običajima koji su podržavali takozvanu saosećajnu trudnoću.
Saosećajna trudnoća ili sindrom Kuvada naziva se još i „muške babinje” i odnosi se na običaj da muškarci imitiraju porođajne muke kad žena dobije trudove. Ovaj običaj je rasprostranjen širom sveta, ali ima svoje varijacije koje su i te kako bolne i neobične.
U Brazilu, na primer, u pojedinim plemenima budući otac se podvrgavao svojevrsnim patnjama kako bi navodno olakšao muke svojoj ženi. Telo bi mu izboli oštrim zubima glodara agutija, a potom su mu rane ispirali otrovno ljutim sokom duvana ili posebnom tečnošću koja se pravi od bibera.
Druga plemena imala su običaj da buduće očeve podvrgavaju rigoroznoj ishrani i to nedeljama, dok ne postane kost i koža. U plemenu Vaga-Vaga zabranjivano im je da jedu banane, kokose, mango, šećernu trsku, živinu, svinjetinu i pseće meso.
Međutim, najbrutalniji običaj vezan baš za porođaj dolazi iz indijanskog plemena Hujčol.
Ovi potomci drevnih Asteka sa planina u centralnom Meksiku smatrali su da muškarac mora da oseti porođajne bolove. Dok se žena porađa, u kolibi ili ispod drveta, njen muž i budući tata mora da sedi iznad nje – na gredama ili granama, podjednako raširenih nogu. Oko testisa mu je vezivan kanap koji je porodilja mogla da vuče kad ima jake kontrakcije.
Komentari (0)