Zdrave navike spavanja ne samo da imaju veliku dobrobit za organizam, već su veoma važne za zdravlje čoveka. Dovoljna količina sna osim što vam pruža osećaj odmora i daje neophodnu energiju, pomaže da razmišljate brže i uspešno obavljate poslove za koje je potrebna velika pažnja i koncentracija.
Ne ignorišite potrebe organizma za snom
Nedovoljna količina sna može da dovede do raznih fizičkih i mentalnih problema, od promena raspoloženja, do prejedanja. Uzrokuje kardiovaskularne probleme, dovodi do slabljenja imuniteta, rastrojenosti i psihičke nestabilnosti, a menja se i nivo hormona koji kontrolišu apetit (apetit je povećan). Takođe naučnici su otkrili da nedovoljno sna može da dovede i do gubitka energije, anksioznosti, depresije, usporenosti, problema sa pamćenjem…
Studije koje su rađene na mlađim osobama koje su spavale između četiri i šest sati pokazale su da su kod njih postojali znakovi ozbiljnih oštećenja mentalnih funkcija, a često nisu ni bili svesni svoje slabosti. Kao rezultat, naučnici su došli do zaključka da je prosečnoj osobi potrebno osam sati noćnog sna da bi mogla normalno da funkcioniše.
Zašto je nedostatak sna opasan za decu?
Deca su naročito ranjiva kad se radi o manjku sna, pa je veoma važno da na vreme primetite ako vaše dete ima problem sa spavanjem i da to shvatite ozbiljno.
Naučna istraživanja pokazuju da deca koja premalo spavaju imaju više zdravstvenih problema, češće su pojave alergija, infekcija uha i problema sa sluhom. Nedostatak sna utiče i na pojavu gojaznosti i metabolizam šećera i na lučenje insulina, što je u vezi sa dijabetesom. Takođe, utiče i na psihičke probleme, razvoj depresije i anksioznosti a naučnici tvrde i da su neispavani mališani nespretniji i skloniji povredama od onih koji spavaju osam sati u toku noći.
Komentari (0)