Cucla je praktično rešenje za umirivanje i može biti velika pomoć pri uspavljivanju, a mnogi roditelji je daju detetu kada počne da sisa palac, uvereni da je manje štetna za zube i da je se lakše mogu rešiti. Ipak, cucla negativno deluje na rast zuba, ometa dojenje, a može usporiti i razvoj govora, pa zato maksimalno treba ograničiti njenu upotrebu.
Negativne strane cucle
Izvor: Bebac.com
Pedijatar Milica Kotlajić ističe da je potreba za sisanjem povezana sa telesnim kontaktom na majčinoj dojci i oralnom fazom razvoja deteta koja traje do treće godine i zato bebama ne treba uskratiti cuclu, ali ona ne treba da služi da ućutka dete jer roditelji nemaju vremena da mu se posvete.
– Cuclu smanjuje napetost i smiruje bebu, a pomaže i kod nicanja prvih zubića, jer ublažava tegobe. Naravno, cuclu ne treba gurati bebi u usta na svaki njen plač, već treba odgonetnuti šta je potrebno bebi koja plače – objašnjava pedijatar.
Mnoge bebe obožavaju svoje cucle
Ono što je sigurno, cuclu ne bi trebalo davati bebi dok se još navikava na dojenje, jer su cuclanje dude i sisanje dve različite radnje. Kod bebe to može da stvara zbrku i utiče na uspešnost dojenja. Takođe se preporučuje da se cucla izbegava kod deteta koje ima česte upale uva.
Cuclu je poželjno odbaciti između prve i druge godine, a odvikavanje često može biti dugotrajan proces. Za početak je najbolje dok je beba budna ne dati joj cuclu, već joj okupirati pažnju sa omiljenom igračkom i zvečkama. Ukoliko je razdražljiva pre spavanja možete joj dati cuclu da se uspava i zatim skloniti. Postepeno, ako to redovno radite, dete će zaboraviti na cuclu dok je jednog dana potpuno ne odbije. Ukoliko postepeno odvikavanje ne da rezultata, najbolje je da bebi jednostavno uklonite cuclu, što je uglavnom praćeno sa nekoliko neprospavanih noći.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)