Gotovo 70 odsto majki doji svoje bebe u trenutku izlaska iz porodilišta, ali tri meseca kasnije doji ih samo 50 odsto. Šest meseci po izlasku iz porodilišta samo 20 odsto majki bebu hrani svojim mlekom, a svega oko 10 odsto njih doji do godinu dana starosti deteta. Naspram ovih podataka stoje upozorenja lekara da je ishrana beba majčinim mlekom nezamenjiva za zdravlje deteta i da nijedna formula za veštačko mleko ili hranu ne može da zameni idealnu hranu kakvo je majčino mleko.
Za zdravlje deteta velika je prednost majčino mlekom. Dojenje poboljšava imunitet bebe, putem njega dete dobija antitela koja su značajna za borbu protiv bolesti, sprečava se nastanak alergija… Protein koji se nalazi u majčinom mleku smanjuje rizik od gojaznosti u kasnijem životnom dobu. Majčino mleko je kompletna i prirodna hrana prilagođena sistemu za varenje kod beba. U njemu su svi potrebni vitamini i minerali za rast i razvoj novorođenčeta pa do šest meseci bebu ne treba hraniti nijednom drugom hranom.
Posle mode hranjenja beba gotovim industrijskim proizvodima, kao što su mleka u prahu i kašica, poslednjih desetak godina zdravstveni radnici vode kampanju za povratak prirodnoj ishrani. I u našoj zemlji poslednjih godina dojenju beba se poklanja sve veća pažnja. U savetovalištima pri domovima zdravlja trudnice i mlade majke se informišu o značaju majčinog mleka za pravilan rast i razvoj deteta, ali i za zdravlje majke. Uvođenjem bebi frendli programa u porodilišta omogućava se da novorođenče bude od prvih dana uz majku i da se tako omogući redovno dojenje, svaki put kad beba to traži. Poznato je da dojenje nije dobro samo za zdravlje bebe, već i za majčino zdravlje. U uglednom medicinskom časopisu ”Lancet” objavljeno je da dojenje može doprineti smanjenju rizika od raka dojke, a protektivni učinak dojenja je veći što žena duže doji. Autori provedene studije procenjuju da bi učestalost karcinoma dojke u razvijenim zemljama mogla biti značajno smanjena kad bi žene imale veći broj dece i kad bi procenat dojilja kao i dužina dojenja bio veći. Dosad su otkriveni mnogi pozitivni efekti dojenja na zdravlje majke i deteta i njihov broj neprestano raste.
Svetska alijansa za podršku
Nedelja posvećena dojenju je globalna kampanja čiji je inicijator Svetska alijansa za podršku dojenju, a održava se u 150 zemalja sveta sa ciljem da se stvori i podigne društvena svest o značaju i prednostima dojenja, a time unapredi zdravlje majke i deteta. Za datum obeležavanja simbolično je izabrana 40. nedelja u godini zato što toliko traje i trudnoća. Ovim povodom u Gradskoj kući u Novom Sadu organizovana je konferencija za štampu na kojoj su govorili zdravstveni radnici Kliničkog centra Vojvodine, Instituta za javno zdravlje Vojvodine, Doma zdravlja Novi Sad kao i predstavnik portala Bebac kom. U sklopu obeležavanja kampanje Institut za javno zdravlje Vojvodine u saradnji sa Klinikom za ginekologiju i akušerstvo KCV, Domom zdravlja Novi Sad i Gradskom upravom za zdravstvo Grada Novog Sada sprovodi niz aktivnosti: konkurs za decu predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta za literarne radove i likovno rešenje plakate na temu „Majčino mleko – najbolja hrana”, edukativi seminar, predavanja i krativne radionice…
Komentari (0)