Širom sveta se svake godine od 1 – 7.avgusta obeležava nedelja dojenja koja ima za cilj da osnaži mame da doje svoje bebe i da promoviše dojenje u vidu najzdravije ishrane beba. Svetska alijansa za podršku dojenju (World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) inicirala je ovu kampanju 1991. godine, kako bi se intenzivirale aktivnosti na zaštiti, promociji i podršci dojenju, a svake godine akcenat je na različitim temama od značaja za dojenje.
Foto: Freepik
I ako je ova nedelja posvećena podršci mamama, svake godine celokupna promocija dojenja izaziva i negativne komentare mama koje doje ali i onih koje ne doje ili nisu dojile ili su se iz bilo kog razloga osetile manje vredne, zapostavljene, nepodržane, ignorisane… U komentarima na tekstove o dojenju, sve ređe se mogu pročitati reči međusobne podrške, a sve češće izbija online rat među mamama koje napadaju jedna drugu, a ne izostaju ni međusobne uvrede i teške reči koje ne priliče mamama i koje ni jedna majka, bez obzira na dojenje, nikako ne zaslužuje.
Da li smo preterali u promociji dojenja?
Istraživanja govore u prilog tome da je danas sve manje dojenih beba. Prema poslednjim istraživanjima 47 odsto dece isključivo sisa do pet meseci, a majčinim mlekom se do šestog meseca hrani samo 13 odsto beba.
Ipak, statistika nije nikada na strani roditeljstva. Svakom roditelju je njegovo dete 100% šta god da je u pitanju pa i dojenje. Za jednu mamu koja je sve pokušala da uspe u dojenju svaki dan koji je dojila je 1000 % snage, ljubavi, podrške.. Zato je važno da se ne vodimo statistikom, a najvažnije da nikada ne krivimo ni jednu mamu jer svaka mama sigurno čini sve što je u njenoj moći da bude najbolja za svoje dete.
Promocija dojenja je važna i usmerena je na one mame kojima je podrška potrebna da bi istrajale u dojenju čak i kad je teško. To nikako ne znači da su mame koje ne doje loše majke niti da manje vole svoje bebe.
Foto: Freepik
Podrška je potrebna svakoj mami
I mami koja doji i onoj koja ne doji iz bilo kog razloga potrebno je da čuje da je dobra mama i da sve radi kako treba. Beba nema drugu mamu osim te u čijem se zagrljaju oseća najsigurnije i najvoljenije. Teške reči znaju da poljuljaju samopouzdanje majke i zato je važno da svi zajedno vodimo računa o tome kako se obraćamo mamama koje ne spavaju, koje su pod dejstvom posleporođajnih hormona, koje svu svoju snagu ulažu u brigu oko bebe. Teško je razumeti da baš mame koje su sve to prošle jedna drugoj upućuju reči koje su u najmanju ruku neprimerene.
PROČITAJTE JOŠ I:
Ne secite krila majci>>>
Kako (ne) odustati od dojenja>>>
Važno je i da mame koje ne doje, iz bilo kog razloga, razumeju da ova nedelja nema za cilj da omalovažava njihov trud već naprotiv, da podrži sve one koje se i dalje trude i sve one mame kojima je takva podrška potrebna.
Nismo mi preterali sa promocijom dojenja, preterali smo izgleda sa previše zahteva koje stavljamo na teret roditelja. Mame su u svemu tome posebno osetljive jer, šta god da radile uvek se nađe neko ko će bez zadrške da uputi komentar: ”to ne radiš kako treba”. Zato, hajde da zajedno podržimo jedna drugu, da promislimo malo o rečima koje izgovaramo ili pišemo, hajde da okrenemo list i učinimo da se svaka mama oseća dobro u ulozi koju obavlja najbolje što ume i može.
Komentari (0)