Deca čiji roditelji puše u njihovom prisustvu (dovoljno je da puši samo jedan roditelj) imaju dva puta viši nivo biološkog markera koji ukazuje na oksidativni stres koji oštećuje endotelijum, sloj koji oblaže krvne sudove s unutrašnje strane.
Do ovog zaključka su došli austrijski naučnici na osnovu studije kojom je obuhvaćeno 158 dece. Oni su ustanovili da je nivo oksidativnog stresa povišen već kod mališana čiji roditelji dnevno popuše manje od jedne pakle cigareta.
Dojenje i pušenje
Dojenje je za mnoge majke dovoljan razlog da ostave cigarete, ako to nisu učinile već u trudnoći. U tom periodu lakše se odoleva želji za cigaretom, a i opasnost od gojenja je manja. Ukoliko ipak nastavite da pušite i posle porođaja, to ne znači da ne smete da dojite bebu. Stručnjaci tvrde da je majčino mleko dragoceno, čak i za bebe čije su majke pušači. Naravno, samo pod uslovom da se pridržavaju određenih pravila.
Pauza od dva sata između cigarete i podoja
Pošto nikotin prelazi u mleko, poželjno je da prođe dva sata između poslednje popušene cigarete i podoja da bi koncentracija nikotina u mleku bila što manja. Takođe je važno da majka ne puši u detetovom prisustvu, jer je ugljenik-monoksid, koji se nalazi u duvanskom dimu, opasniji od nikotina.
Potrebu da čak i majke-pušači doje svoje bebe stručnjaci objašnjavau činjenicom da dojena deca ređe imaju respiratorne tegobe nego deca koja su pila veštačko mleko, ali samo pod uslovom da je dojenje trajalo najmanje šest meseci.
Komentari (0)