Stručnjaci savetuju da roditelji ne bi trebalo da biju sve "bitke“ svoje dece, ma koliko to ponekad izgledalo neophodno.
U određenom trenutku dete mora da nauči da se samo izbori sa problemima, a preterano zaštitnički stav samo će narušiti njegovo samopouzdanje. To se naročito odnosi na domaći zadatak, tvrde stručnjaci.
Ukoliko dete ima teškoća, možete mu pomoći, ali uvek treba da samo uradi najveći deo posla, kao i da stekne utisak da je domaći zadatak njegov "posao“. Takođe, nije dobro ni podrivanje autoriteta vaspitača i pedagoga sa kojima dete radi u školi, piše "Život plus".
Naravno, u redu je da se interesujete da li je dete zadovoljilo zahteve nastavnika i profesora, međutim, ukoliko su roditelji automatski na strani deteta ako je, na primer, dobilo grdnju što domaći nije dobro urađen, dečje samopouzdanje i zrelost biće u opasnosti. Kada terate mališana da sam "mozga“, to će mu pomoći da se bolje snađe i shvati svet oko sebe.
Kada dobije domaći zadatak, detetu bi trebalo pojasniti uputstva za rešavanje, ili odgovoriti na precizno pitanje, ali nikako mu nemojte odmah dati rešenje, čak iako deluje preteško za njegov uzrast.
Ipak, ukoliko verujete da je dete zaista žrtva presije od strane učitelja ili drugova u školi, otvoreno porazgovarajte sa njim i pokušajte da mu pomognete.
Najčešći korak koji roditelji preduzimaju – ljutiti odlazak u školu, nije uvek najbolje rešenje.
Komentari (0)