Bebe koje se noću bude češće najčešće se opravdava činjenicom da su gladne, što dovodi do pitanja što učiniti da beba duže ostane sita, a samim time i noćnih buđenja bude manje?
Mnogo roditelja se pita radi li nešto pogrešno, naročito ako je u pitanju prvo dete, pa česta noćna buđenja i hranjenja proživljavaju po prvi put.
Kako bi beba duže spavala, sasvim je logično, potrebno je da se više najede. Neke majke pojačavaju dozu adaptirane formule ili dodaju pirinčane pahuljice u mleko u nadi da će beba tako ostati duže sita.
Najvažnija stvar se najčešće zaboravlja. Veličina bebinog želuca. Beba ne može da pojede više od količine koja stane u njen sićušan želudac i teranje bebe na prejedanje može imati samo jedan ishod – izbacivanje viška hrane prilikom podrigivanja.
Neće spavati duže ako joj je puniji stomačić
Osim toga, česta noćna buđenja nisu samo rezultat gladi. Beba po rođenju nema navike i rutine, pa tako ni pravilan raspored spavanja. S vremenom će dete postepeno usvajati pravilan ritam spavanja, ali takve promene ne dolaze preko noći, pa ćete se morati naoružati strpljenjem.
Sve više istraživanja dokazuje kako dobar san i pun želudac zapravo nisu toliko usko povezani kao što se mislilo. Časopis “Pediatriks” prati obrasce spavanja mama i beba između dva i dvanaest nedelja posle porođaja. Dokazali su da se broj noćnih buđenja, kvalitet sna i ukupno vreme spavanja ne razlikuju kod dojenih beba i onih hranjenim adaptiranim mlekom.
Čak ni uvođenje većih količina hrane pre spavanja nije imalo nikakvog uticaja na kvalitet sna. Tu se najčešće događa greška kod mama koje isključivo doje. U strahu da nemaju dovoljno mleka dodaju jedan obrok na flašicu u večernjim satima i to vrlo često ima za rezultat smanjenje proizvodnje mleka.
Kako bebe rastu, noćna buđenja postaju sve ređa i sada počinju da imaju poseban razlog. Buka, povišena temperatura, navika ili jednostavna želja za maženjem mogu biti uzroci buđenja noću. Beba bi trebalo da razlikuje dnevno od noćnog spavanja do kraja šestog meseca .
Umesto da pri prvom detetovom pomeranju tokom noći odmah nudite hranu, pronađite više načina kako možete da umirite bebu. Kako beba raste, tako će njene navike hranjenja i spavanja postajati sve sličnije vašima. Što pre toga postanete svesni, lakše će vam biti da se nosite sa čestim buđenjima.
Komentari (0)