Ko redovno jede vruću supu ili pečenje, brže stari i povećava rizik oboljenja od dijabetesa, tvrdi bečki stručnjak profesor Hademar Bankhofer.
Tek mlako jelo je mnogo zdravije od vrućeg, ustanovili su naučnici Univerziteta u Lajpcigu, Gisenu, Manhajmu, Diseldorfu u Nemačkoj i Medicinskoj školi u Njujorku.
Naime, prilikom zagrevanja hrane uništavajuse vitamini, minerali, mikroelementi, enzimi, bioaktivne supstance, a belančevine se menjaju.
Prilikom spremanja roštilja, na primer, nastaju takozvane AGE-materije (Advanced Glycation End Products), koje ubrzavaju starenje ljudskih ćelija, povećavaju LDL-holesterol, podstiču prevremenu arterosklerozu, a loše utiču i na srce i krvotok.
Naučnici su ustanovili visok nivo AGE-materija u krvi dijabetičara, kao i onih koji imaju probleme sa bubrezima, arterijama i vidom.
Takođe, utvrđeno je i da se AGE-materije nastale nakon konzumiranja vrućeg jela iz tela izbacuju tek nakon 24 sata, i to kroz urin. Sumnja se čak i da bi AGE-supstance mogle biti krive i za pojavu Alćajmerove bolesti.
Dakle, jela ne bi trebalo pržiti i peći, već dinstati, bariti, a svakako konzumirati tek kada se prohladi.
Komentari (0)