Bilo da je povremen i kratkotrajan ili konstantno prisutan, bol u maloj karlici može da bude vrlo neprijatan. Na ovaj bol u malom trbuhu žene ponekad ne obraćaju dovoljno pažnje iako on može biti upozorenje za mnoga oboljenja reproduktivnih organa.
O kakvim je bolovima reč, objašnjava specijalista ginekologije i akušerstva doc. dr Vera Milenković, načelnik Odeljenja opšte hirurgije Instituta za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije.
– Bolovi u maloj karlici mogu biti akutni i hronični. Akutni bol obično izazivaju razna hirurška oboljenja genitalnih organa, u koje spadaju vanmaterična trudnoća, prskanje ciste jajnika, uvrtanje mioma na peteljci… Ali, i akutna infekcija jajovoda i jajnika. Tegobe mogu da nastanu i zbog oboljenja gastrointestinalnog i urinarnog trakta, odnosno debelog creva, mokraćne bešike i mokraćovoda. Postoji i ciklični bol tokom menstrualnog ciklusa, koji se javlja zbog dismenoreje, odnosno bolnih menstruacija. Može da nastane i kao sekundarna pojava posle neke trudnoće ili operacije.
Na šta treba obratiti pažnju prilikom javljanja ovih bolova?
– Treba voditi računa o tome da svaki akutni bol može da pređe u hronični, a to je onaj koji u maloj karlici traje duže od šest meseci. Nastaje kao posledica hroničnog zapaljenja materice, jajnika i jajovoda, koji nisu lečeni u akutnom stanju. U hroničnoj fazi dolazi do stvaranja priraslica sa okolnim organima, što otežava proces lečenja. Stoga, hronično oboljenje treba shvatiti krajnje ozbiljno, jer ukoliko se blagovremeno ne reaguje, dovodi do deformacije organa, odnosno gubljenja njihovog fiziološkog izgleda i funkcija. Jedna od neželjenih posledica je i pojava steriliteta.
Do hroničnog bola može da dovede i endometrioza reproduktivnih organa, gde se materična sluzokoža javlja na atipičnim mestima. Tegobe se uglavnom ispoljavaju u vreme menstruacionog ciklusa, ali mogu biti i stalno prisutne ukoliko postoje priraslice na jajnicima i jajovodima.
Kako se ove zdravstvene tegobe leče?
– U početku antibiotskom terapijom, ali ukoliko ona ne pomogne pribegava se banjskom lečenju, koje podrazumeva hidroterapiju, nespecifičnu nadražajnu terapiju sa primenom ultrazvuka i magnetnih elektrostimulacija. Cilj primene ovih terapija jeste da se postigne što bolja prokrvljenost ugroženih reproduktivnih organa, i samim tim dođe do izlečenja. Zagrevanje blatom još jedan je vid terapije, kao i stavljanje obloga preko trbuha i konzumiranje raznih čajeva.
Da li je uvek uzrok ovih bolova organske prirode?
– Ponekad psihosomatski uzroci takođe mogu biti razlog pojave hroničnog bola u maloj karlici. Nisu retki slučajevi da bračni, porodični ili neki drugi problem često „vezuju” bol za genitalne organe. Ako se tako nešto dogodi, dovoljno je ženu poslati u banju ili joj dati čajeve. Promena sredine ili neka fizička aktivnost, može, takođe, mnogo da pomogne, jer je reč o tzv. placebo efektu, u kome nema konkretne terapije, ali se osoba, svejedno, oslobađa tegoba koje nastaju iz glave.
A do čega dovode infekcije genitalnih organa?
– Infekcije unete spolja ili iz creva najčešće dovode do zapaljenja organa genitalnog i urinarnog trakta. Kada je reč o mokraćnoj bešici, hronični cistitis je jedna od najčešćih infekcija koje zahtevaju uporno i dugotrajno lečenje. Nekada infekcija može da se prenese i putem krvi, kao što je to, recimo, slučaj kod pojave tuberkuloze pluća. Ova infekcija dalje može da se raseje po organizmu i dovede do tuberkuloze genitalnih organa.
Komentari (0)