Naučnici su, ispitujući studente, otkrili da su oni koji su nasledili dve kopije gena ovog tipa imali veće šanse da budu u vezi od ostalih studenata.
Naučnici smatraju da je reč o uticaju koji varijanta gena ima na ponašanje i raspoloženje osobe posredstvom hormona serotonina.
Tim Univerziteta u Pekingu kaže da su otkrića prvi direktan dokaz da genetika igra ulogu u zasnivanju ljubavnih veza, iako su i ličnost, izgled, obrazovanje, pa čak i bogatstvo pod uticajem genetike.
Naučnici su se fokusirali na gen 5-HTA1, koji utiče na nivo hormona serotonina. Jedna verzija gena, C varijanta, dovodi do višeg nivoa hormona nego druga G varijanta.
Zaljubljenost zavisi od genetskih faktora
Svi imaju dve kopije ovog gena i nasleđuju dve C varijante, dve G varijante ili po jednu od svake, u zavisnosti od tipa koji dobiju od roditelja.
Testovi na 579 studenata iz Kine pokazali su da je polovina onih koji su nasledili dve kopije C varijante – po jednu od svakog roditelja – bila u ljubavnoj vezi.
Međutim, studenti koji su nosili jednu ili dve kopije G varijante imali su 40 odsto šansi da budu u romantičnom odnosu s drugom osobom. Efekti genetike su se, dakle, pokazali kao mali, ali statistički značajni.
Za žurnal ”Scientific Reports”, vođa studije Sjaolin Džou sa Univerziteta u Pekingu napisao je da su ljudi koji su nasledili G varijantu gena skloniji nervozi i depresiji.
Naučnici upozoravaju da se geni možda ne ističu u ostatku populacije, jer kasnije tokom života, porodica i društveni pritisci mogu da nadjačaju uticaj genetske podloge.
Komentari (0)