Istraživači takođe tvrde da deca koja sama stavljaju namirnice na tanjir, jedu manje od onih kojima roditelji serviraju obrok.
Poenta je u tome da kada obeduju za stolom, mališani prepoznaju kada im je stomak pun, što nije slučaj kada jedu usput, dok gledaju televiziju ili sede za računarom.
U sprovedenoj studiji učestvovala su deca starosti od dve do pet godina, iz više od 100 centara za negu dece u Americi.
“Oni obroci kada cela porodica sedi za stolom, pružaju deci priliku da nauče o količina hrane koju mogu da pojedu, ali i o preferencijama kada je reč o hrani”, rekao je vodeći autor studije dr Brent Mekbrajd.
“Kada im roditelji unapred serviraju namirnice na tanjir, deca nemaju mogućnost da pročitaju i shvate signale gladi koje im organizam šalje. Tako ne mogu da nauče kolika porcija im je dovoljna za obrok”.
Istraživači su dodali i da ne bi trebalo pritiskati decu da pojedu sve što se nalazi na tanjiru, jer ih to ohrabruje da jedu i onda kada nisu gladni.
Umesto pitanja: “Da li si završio”, roditelji treba da pitaju dete: “Da li si sit”, savetuju stručnjaci i objašnjavaju da postavljanje odgovarajućih pitanja podstiče decu da razmišljaju o signalima koje im telo šalje.
S obzirom na to da mnogi roditelji pritiskaju svoje mališane da jedu kako ne bi “ostali gladni”, nutrcionista Dipti Dev ističe da i ukoliko preskoče obrok, mališani će to nadoknaditi u periodu od 24 časa.
Komentari (0)