Genetskom i molekularnom analizom 60 generacija miševa, jednih koji su bili skloni gojenju i drugih izrazito mršavih, slovenački naučnici u saradnji s ekipom biotehnologa sa Univerziteta u Edinburgu, otkrili su “gen vitkosti” koji bi mogao pomoći u suzbijanju gojaznosti i dijabetesa tipa 2 kod ljudi.
Škotski i slovenački naučnici objavili su studiju u časopisu za eksperimentalnu medicinu “Nature Medicine”. O tome će u sredu na javnom predstavljanju istraživanja na Hemijskom institutu u Ljubljani govoriti jedan od vođa istraživanja, biotehnolog dr Simon Horvat.
Genetskim mapiranjem miševa istraživači su otkrili da oni koji su vitki i bez previše masnog tkiva imaju viši nivo gena TST-a (triosulfat-sulfur-transferaza) čija uloga u metabolizmu do sada nije bila poznata.
Istraživanja na miševima primenjena su i na ljudima u više zemalja, i potvrđen je viši nivo TST-a u masnom tkivu vitkih i zdravih ljudi, dok je kod gojaznih i obolelih od dijabetesa bio nizak. Reč je o važnom otkriću, jer naučnici veruju kako bi se stimulisanjem gena TST razvoj gojaznosti i dijabetesa tipa 2 mogao spriečiti čak i kod onih koji jedu visokokaloričnu hranu.
Naučnici s Hemijskog instituta Biotehnološkog fakulteta u Ljubljani smatraju da se s otkrićem delovanja “gena vitkosti” u budućnosti mogu razviti lekovi za dijabetes pomoću farmakoloških sredstava ili korišćenjem moderne sintezne biologije.
Komentari (0)