Tim sa univerziteta u Kembridžu je saopštio da je postupkom štampanja novih ćelija oka otvorio put ka sopstvenoj terapiji ljudi kod kojih je došlo do poremećaja osetljivog tkiva koje se nalazi na zadnjem delu oka – retine.
Eksperiment štampanja novih ćelija oka je sproveden uz pomoć životinjskih ćelija, a čitav proces je objašnjen u žurnalu “Biofabrication”, ali će biti potrebno uraditi još neke provere pre nego što počnu ispitivanja i na ljudima.
U ovom trenutku, prvi rezultati su pokazali da inkdžet štampači mogu da se koriste za štampanje dva tipa ćelija iz retine odraslih pacova, koje su zadužene za prenos informacija do određenih delova mozga i obezbeđuju podršku i zaštitu neurona, a štampane ćelije su ovom slučaju sačuvale sposobnost da prežive i rastu u proizvedenoj kulturi.
Retina je izuzetno složena struktura, koja je vrlo bitna za formiranje slike, a gubitak njenih nervnih ćelija dovodi do raznih oboljenja i u najtežim slučajevima i do gubitka vida.
“Naša studija je pokazala da po prvi put ćelije iz centralnog nervnog sistema, oka, mogu da se proizvedu uz pomoć piezoelektričnog inkdžet štampača. Iako su ovo preliminarni rezultati i potrebno je još puno rada, vrlo smo optimistični u nameri da razvijemo tehnologiju koja će pomoći u oporavku retinalne funkcije u budućnosti”, rekao je preofesor Kit Martin.
Kao je saopšteno njihova namera je da odštampaju i ostale tipove retinalnih ćelija, uključujući i vrlo osetljive svetlosne fotoreceptore i veruju da će u tome uspeti, jer su naučnici već uspeli da preokrenu slepilo miševa uz pomoć transplantacije matičnih ćelija.
Nakon toga se nadaju da će u budućnosti moći da koriste tehniku za stvaranje tkiva koje će se koristiti za regeneraciju oka i obnovu vida, kao i stvaranje potpuno funkcionalnih delova poput mrežnjače, koja će jednostavno moći da se zameni kod onih koji pate od problema sa vidom.
Komentari (0)