Bebe koje se hrane na flašicu svaki dan progutaju milione čestica mikroplastike, pokazalo je istraživanje opisano kao „prekretnica u razumevanju uticaja sitnih delova plastike na čoveka”.
Naučnici su utvrdili da preporučena temperatura za sterilizaciju plastičnih boca i pripremu mleka prouzrokuje otpuštanje miliona čestica mikroplastike i milijardu čestica nanoplastike.
Studijom su bile obuhvaćene flašice napravljene od polipropilena i one čine 82 odsto svetskog tržišta. Glavna alternativa su im staklene flašice, piše britanski „Gardijan”.
Foto: Pixabay
Polipropilen je najčešće korišćena vrsta plastike, a testiranja su pokazala da su i druge posude za tečnost napravljene od ovog materijala otpuštale milione čestica mikroplastike po jednom litru tečnosti.
Studija je potvrdila ranije navode da mikroplastika znatno kontaminira namirnice. Još nije tačno utvrđeno kako mikroplastika utiče na zdravlje čoveka, pa su zbog toga naučnici pozvali da se to, kako su naveli, hitno istraži. To je, pre svega, potrebno uraditi među populacijom novorođenčadi.
Istraživači su dali smernice za sterlizaciju u cilju da se smanji izloženost česticama mikroplastike.
Profesor Koledža „Triniti” Džon Boland istakao je da su „potpuno zapanjeni količinom mikroplastike koja nastane u flašici za bebe”. Ukazao je da je potrebno istražiti koliko mikroplastike dođe do krvotoka i na taj način do drugih delove tela.
Za Filipa Švabla sa Medicinskog univerziteta u Beču ovo istraživanje je prekretnica, jer je pokazalo da se alarmantna količina mikroplastike unosi u organizam tokom konzumiranja neke namirnice. I on je naglasio da je potrebno istražiti kako ova materija utiče na zdravlje dece.
Foto: Pixabay
Profesor na melburškom Univerzitetu RMIT Oliver Džons naveo je da roditelji koji koriste ove flašice ne treba da osećaju grižu savesti, ali da treba da se uhvate u koštac sa ovim problemom.
Ranije su naučnici upozoravali da su zabrinuti količinom mikroplastike koja može da dospe u organizam, na primer konzumiranjem vode iz plastične flašice.
Pomenuto istraživanje objavljeno je u časopisu „Nature Food” i njime je bilo obuhvaćeno tri četvrtine svetske populacije.
Istraživači su procenili da su bebe u prvoj godini hranjenja ovim flašicama prosečno izložene velikoj količini čestica mikroplastike dnevno, oko 1,6 miliona. U SAD, Australiji i evropskim zemljama taj broj je iznosio više od dva miliona.
Izvor: N1 info
Komentari (0)