Naučnici su na prvom pacijentu primenili eksperimentalni virus koji ubija rak, nakon istraživanja i pozitivnih rezultata na životinjama.
Ovaj virus, nazvan Vaksinija (Vaxinia), dizajniran je da ubija ćelije raka, a istovremeno povećava imuni odgovor tela na bolest. Vaksinija je uspešno testirana na životinjama, a sada će njena delotvornost biti testirana i kod ljudi.
Foto: Freepik
Među naučnicima vlada umereni optimizam i nada da će virus pomoći u borbi protiv uznapredovalih čvrstih tumora u kombinaciji s drugim lekovima.
U prethodnim laboratorijskim ispitivanjima na životinjama Vaksinija je bila uspešna u smanjivanju tumora jajnika, pankreasa, pluća, dojke i debelog creva. Međutim, to ne znači da je sličan uspeh zagarantovan kod ljudi, zbog čega su naučnici još uvek oprezni. Ipak, vodeći autor ovog istraživanja dr Daneng Li, docent na Odeljenju za medicinsku onkologiju i terapijska istraživanja u Nacionalnom medicinskom centru „City of Hope” u Kaliforniji, podelio je svoj optimizam.
” Vreme je da se dodatno poboljša moć imunoterapije i verujemo da Vaksinija ima potencijal za to, da pomogne našim pacijentima u borbi s rakom. Naše prethodno istraživanje je pokazalo da onkolitički virusi mogu da podstaknu imuni sistem da reaguje i „ubije” rak, kao i da ga stimuliše da bolje reaguje na druge imunoterapije ” napisao je dr Daneng Li.
Foto: Freepik
Vaksinija, čije je zvanično ime CF33-hNIS, biće u 1. fazi najpre testiran na 100 onkoloških pacijenata sa uznapredovalim ili metastatskim čvrstim tumorima i kod onih pacijenata koji su prethodno imali bar dva druga tretmana. Planirano je da ispitivanje traje do početka 2025. godine, a u tom periodu testiraće se i bezbednost i optimalna doza Vaksinije. Pratiće se i odgovori pacijenata, stopa preživljavanja i napredovanje tumora od trenutka primene ove nove terapije.
Nacionalni medicinski centar „City of Hope”, jedna od najvećih američkih institucija i organizacija za istraživanje i lečenje raka, objavila je 17. maja da je prvi pacijent dobio dozu Vaksinije.
Juman Fong, jedan od naučnika i ključnih programera genetički modifikovanog virusa „ubice raka”, naveo je da se nada da će ova ispitivanja otvoriti tretmane za širok spektar karcinoma, te dodao:
” Zanimljivo je da iste osobine koje ćelije raka učine na kraju otpornim na terapiju zračenjem ili hemioterapiju zapravo povećavaju uspeh onkolitičkih virusa, kao što je CF33-hNIS ” pojasnio je Fong.
Komentari (0)