Ako nikako ne uspevate da navedete dete da na vreme ode na spavanje, probajte nekoliko saveta Mendi Garni, suosnivača klinike „Milpond slip” iz Engleske.
– Uvek se držite strogo utvrđenog rasporeda – kupanje, oblačenje pidžame, priča za lakunoć, gašenje svetla – koji ne treba da traje duže od pola sata. Ne dozvolite im da se tokom tih aktivnosti vrate u dnevnu sobu, jer ćete poremetiti ustaljeni ritam.
– U početku počnite celu proceduru pola sata pre nego što bi dete inače zaspalo.
– Nedelju dana kasnije, pošto ste se uverili da dete lako zaspi posle gašenja svetla, pomerite unapred početak priprema za krevet za 15 minuta.
– Posle još jedne nedelje, pomerite proceduru za još 15 minuta ranije dok ne dođete do željenog cilja, to jest vremena kad smatrate da dete treba da odlazi na spavanje. Ako primetite da se detetu treba duže od 15 minuta da se uspava, pomerite odlazak u krevet za malo kasnije.
– Nemojte im dozvoliti da ujutru spavaju duže nego obično, čak ni vikendom.
… i kako da ih naviknete da se ne bude u zoru
To je malo teži problem kada su u pitanju sasvim mala deca, ali se vremenom rešava sam od sebe. Međutim, za uporne ranoranioce:
– Primenite lukavstvo i uveče spustite roletne. Ako sprečite prodor ranog jutarnjeg sunca, dečji organizam će nastaviti da luči melatonin, hormon koji produžava san.
– Pokušajte sa sistemom nagrađivanja. Recite im da dobra vila donosi poklone deci koja lepo spavaju. Stavite im kraj postelje kutiju u koju ćete im ostavljati mala iznenađenja.
Komentari (0)