Bez obzira na to koliko novca imate sada ili ćete imati u budućnosti, kao roditelj imate mogućnost da obezbedite finansijsku nezavisnost i sigurnost svoje dece. Jedine veštine koje su vam potrebne jesu sposobnost da podučavate, da učenje potkrepljujete ličnim primerom i da imate strpljenja dok savetujete svoju decu o razlikama između potreba, htenja i želja.
Saveti o štednji nisu saveti o tome kako se obogatiti, već nam pomažu da svoju decu naučimo kako da u svim životnim situacijama imaju mogućnost izbora
Štednja je ključ finansijske sigurnosti tokom čitavog života. Međutim, u ovom trenutku u Srbiji, razložno je zapitati se kako možemo da štedimo kada nam je toliko malo novca na raspolaganju, a toliko mnogo stvari nam je potrebno – u takvoj situaciji štedni račun za dete nije na vrhu liste prioriteta.
Koliko god mali iznos imali na raspolaganju – uvek je bolje što ranije početi sa štednjom
Štednja je najvažnija lekcija kojoj roditelj može da nauči svoje dete. O štednji treba razmišljati kao o „plaćanju samog sebe”. Drugim rečima, svaki put kada vaše dete dobije novac na poklon ili kada ga zaradi, treba da odvoji jedan deo za štednju. Štednja postaje sve važnija zato što se okolnosti menjaju i socijalni programi na koje su se oslanjali naše bake, dede i roditelji, u pogledu penzija, zdravstvene zaštite i stanovanja sve više postaju odgovornost pojedinca, a manje države. To će u još većoj meri važiti za našu decu.
Otvorite štedni račun čim se dete rodi i redovno odvajajte za štednju. Suma koja se odvaja ne mora da bude velika; i mali iznosi zbog kamate prerastu u mnogo veće.
Evo jednog primera:
Pogledajte: 5 evra nedeljno sa 6% kamate = 266 evra godišnje
5 evra nedeljno sa 6% kamate = 1.503 evra za 5 godina
MAGIJA OBRAČUNA KAMATE NA KAMATU
Albert Ajnštajn je princip obračuna kamate na kamatu ili tzv. složenu kamatu, nazvao osmim svetskim čudom. Novac koji oročite zarađuje kamatu. Ako kamatu pripišete glavnici i ponovo oročite sve zajedno – zarađujete kamatu na kamatu. Na taj način kamata uvećava glavnicu ali uvećava i kamatu koju ste već zaradili. To znači da novac radi za vas, umesto da vi radite za njega. Ovaj efekat je veći što su iznosi veći a vreme štednje duže. Zbog toga, što počnete ranije da štedite za svoje dete, imate veće mogućnosti da ga bolje finansijski obezbedite.
Naredna priča ilustruje ovu pouku: Bojana je odlučila, kada je imala 19 godina, da može da uštedi 500 evra godišnje od poklona i povremenih poslova. Istrajala je štedeći ovih 500 evra godišnje do svoje 28. godine i oročavala ih svake godine. Bojana je tako skupila 5.000 evra. Nakon toga, nije uplaćivala više novca na svoj štedni račun i samo je oročavala ušteđevinu do svoje 65. godine.
Njen drug u istoj zgradi, Boris, nije ništa štedeo dok se nije zaposlio. Kada je navršio 29, počeo je da štedi 500 evra godišnje. Svake godine stavljao je isti iznos na štednju do svoje 65 godine. Boris je tako izdvojio ukupno 18.500 evra.
Međutim, kada su Bojana i Boris navršili 65 godina (ako pretpostavimo da su dobijali prosečnu kamatu od 8%) Bojaninih 5.000 se pretvorilo u 134.910 evra, dok je Boris uštedeo čak 25.000 manje odnosno 109.658 evra iako je daleko više izdvojio novca za štednju.
Što duže štedite, veći je efekat složene kamate. Lako je razumeti zašto je Ajnštajn smatrao da je složena kamata tako važna ideja.
Popričajte sa decom koliko novca će im trebati ili koje poklone žele da kupe porodici i drugarima za Novu godinu
Evo nekih osnovnih smernica za razvoj štednih navika kod dece koje će im biti od koristi tokom života.
KADA DECA TREBA DA POČNU DA UČESTVUJU U SOPSTVENOJ ŠTEDNJI?
Kada dete napuni 4 ili 5 godina, povedite ga sa sobom u banku kako bi učestvovalo u redovnom deponovanju novca na svoj štedni račin. Praksa stvara navike za ceo život.
KOLIKO DECA TREBA DA ŠTEDE?
Opšte pravilo je 10%. U istom uzrastu, oko 4-5 godine, savetujte decu da svaki put kada dobiju novac na poklon odvoje 10%. Otprilike u isto vreme, dobijaju i svoj prvi nedeljni džeparac i počinju da uče kako se upravlja novcem. Opet važi isto pravilo, deca bi trebalo da odvajaju i deo svog džeparca.
Kada saldo na štednom računu dostigne 500 evra, vreme je da se razmotri oročavanje štednje na duži period uz više kamatne stope.
ZA ŠTA DECA ŠTEDE?
Inicirajte porodične razgovore o novcu. Podstaknite decu da razgovaraju o tome šta žele da postignu u životu i šta bi želela da rade i da imaju. Pomoću ovih razgovora, možete zajedno da napravite razliku između onoga što žele i onoga što im je zaista potrebno. Ukoliko planirate porodični odmor ili se približavaju novogodišnji praznici, popričajte sa decom koliko novca će im trebati da na odmoru kupe ono što zaista žele, ili koje poklone žele da kupe porodici i prijateljima za Novu godinu.
Postoje tri osnovna razloga zbog kojih svi moramo naučiti da štedimo novac pre nego što naučimo da ga trošimo.
1. ŠTEDIMO ZA ONO ŠTO NAM TREBA
Trošimo novac za ono što nam treba: stanovanje, hrana, odeća i obrazovanje. Gde živimo, kako se hranimo i oblačimo, kao i kvalitet i nivo našeg obrazovanja zavise od iznosa ušteđenog novca.
2. ŠTEDIMO ZA ONO ŠTO VOLIMO
Mnoga deca razmišljaju o štednji u smislu kupovine boljih stvari, skupljih patika, boljeg kompjutera ili iPhonea. Ispravno razumevanje onoga što nam je potrebno nasuprot onome što želimo u stvari poboljšava naše šanse da sebi priuštimo stvari u životu koje zaista želimo, pa čak i poneke o kojima samo sanjamo.
Neke od takvih želja su opravdane. Mladi žele stvari za mlade. Time što će naučiti da uštede novac i biti u mogućnosti da ih kupe kada uštede celokupan iznos predstavlja deo nagrade za odlaganje trenutne kupovine, pogotovo kada se odriču nekih drugih želja da bi se pridržavali svog programa štednje za određenu kupovinu.
Istovremeno, važno je da deca nauče da štede za zadovoljenje kako kratkoročnih, tako i dugoročnih potreba i želja. Prema tome, sposobnost da razlikuju trošenje novca na iPhone od odabira nečeg jeftinijeg da bi štedeli novac za master studije ili sopstveni stan je još jedan delić u mozaiku štednje.
3. ŠTEDIMO ZA NEPREDVIĐENE SITUACIJE
U životu nam se dešavaju raznovrsne stvari. Ponekad se ljudi razbole i nisu sposobni da rade i zarađuju. Može da se desi da se automobil pokvari i da je potrebna popravka ili se frižider pokvari i hitno nam je potreban nov. Štednja za nepredviđene situacije omogućava nam da pokrijemo nepredviđene troškove bez zaduživanja. Takođe nam omogućava da u tim situacijama ne moramo dodatno da se brinemo i oko novca.
Ovi saveti o štednji nisu saveti o tome kako se obogatiti, već nam pomažu da svoju decu naučimo kako da u svim životnim situacijama imaju mogućnost i izbor. Veština življenja bez dugova sa novcem u banci daje nam slobodu i sigurnost. Da bismo bili finansijski nezavisni, nije ključno koliko novca zarađujemo, već koliko smo u stanju da uštedimo. Naučite decu da počnu da štede što ranije, na što duži period, i nećete morati da brinete da će se oslanjati na roditelje kad god im ponestane novca. U stvari, na taj način, verovatnije je da će se oni brinuti o vama.
Komentari (0)