Decu bismo od malih nogu trebali da naučimo kako da se štedi novac i na koji način ga je najbolje rasporediti. Na ovoj važnoj lekciji vaša će vam deca jednog dana biti zahvalna, jer će bolje znati da raspolažu svojim finansijama.
Pravilo broj jedan: novac ne raste na stablu
Posmatraju li vas vaša deca dok podižete gotovinu putem bankomata, dobivaju utisak kako je do novca lako doći – dovoljno je tek stisnuti neko dugme i novčanice same ispadaju iz automata. Trebali biste im objasniti kako se vi morate puno truditi i raditi kako biste dobili te novčanice i kako su banke i bankomati tek njihovi sigurni sefovi.
Pokažite im kako mudro trošiti džeparac
Kako biste naučili decu da pametno raspolažu svojim novcem, dajte im džeparac i pratite kako će ga potrošiti. Ukoliko vaše dete kupi nekakvu fora igračku koju je slučajno videlo u izlogu, zbog čega mu neće ostati dovoljno novčića za kupovinu predmeta koji silno želi imati, na najbolji će način shvatiti koje su posledice nerazumnog odnosno neplanskog trošenja novca.
Ako dete nešto želi da kupi, recite mu da poične da štedi
Čekanje se više isplati
Parola ‘kupi sada, plati kasnije’ loš je putokaz deci koja će jednog dana kad se osamostale nepromišljeno razmahati kreditnom karticom i tako upasti u dugove i očajnički prebacivati ’iz šupljeg u prazno’. Kako biste to sprečili naučite ih kako se čekanje više isplati.
Dobar primer za to je pica – napravite zajedno picu sa svim sastojcima koje vaša deca najviše vole, a potom za poređenje ispecite jednu gotovu pizzu iz zamrzivača. Za picu koju ste sami pripremali potrebno je puno više vremena, ali čekanje se isplatilo jer je znatno ukusnija od smrznute.
“Ako je vaše dete poželelo novu igračku, a nema dovoljno novca da je kupi, recite mu neka počne štedeti novac kojim će si moći ispuniti tu želju”.
Plansko trošenje budžeta
Decu treba naučiti i kako nije mudro odmah potrošiti sav novac koji dobiju. Zato, pre nego odete u zajedničku kupovinu izradite proračun – šta ćete kupiti, u kojim prodavnicama i koliko planirate potrošiti.
Pritom uporedite cene u pojedinim trgovinama, proverite koji su proizvodi na sniženju i koliko ste pritom uštedeli. Ne zaboravite pritom na bodove za popust ukoliko ih prikupljate. Deca će vrlo brzo shvatiti sve prednosti planirane kupovine.
Štednjom novca do nove igračke
Ko štedi marljivo, uvijek svega ima – poznata je mudrost koju biste trebali otkriti vašim mališanima. Ako je vaše dete poželelo novu igračku, a nema dovoljno novca da je kupi, recite mu neka počne štedeti novac kojim će si moći ispuniti tu želju. Čim prikupi dovoljno novčića, odvedite dete u trgovinu neka kupi željenu igračku. Takvo iskustvo povući će ga da nastavi da štedi za neku novu igračku i shvatiće da je štednja super stvar!
Komentari (0)