Važno je da pomognete detetu da nauči da koristi svoje osećaje zvuka, slike, dodira, mirisa i ukusa. Mališani će otkrivati i upoznavati sebe i svet oko sebe i razvijaće svoje intelektualne sposobnosti samo ako zna da koristi svoja čula.
A mnoge nove i lepe stvari koje dete sreće ostaće neprimećene ukoliko ono nije u stanju da prima informacije čulima. Zato im pomozite.
Vreme kupanja
Većina dece se raduje i uživa u kupanju. Svi znamo koliko problema nastaje kada dete treba da izađe iz kadice pune vode i pene. Iskoristite ovo lepo raspoloženje i stavite u kadicu tri do pet igračaka za vodu (zavisno od uzrasta). Tražite od deteta da ih imenuje i posmatra oko 10 sekundi. Kada dete zatvori oči ili okrene leđa, izvadite jednu igračku i sakrijte je. Dete neka pogađa koja igračka nedostaje.
šetnja
Zajedničke šetnje u prirodi ili po gradu iskoristite za razgovor o tome šta dete vidi, kako stvari izgledaju kad su daleko i kad im se približimo.
Igra
Odvojili ste pola sata da se poigrate sa svojim detetom.
– Sedite u sobi sa detetom. Pogledajte po prostoriji i izaberite jedan predmet (ne previše sitan) i zatražite od deteta da ga pronađe. Na primer: „Pronađi mi zelenu futrolu za naočare". Promenite uloge.
– Iskoristite stari budilnik. Neka dete izađe iz prostorije. Vi budilnik navijte da zvoni i sakrijte negde u prostoriji. Dete ulazi i ima zadatak da pronađe budilnik. U ovoj igri dete se oslanja na procenu odakle dolazi zvuk. Promenite uloge.
– Na stolicu stavite jednu igračku. Dete se okreće leđima a vaš zadatak je da se sa udaljenosti od tri do četiri metra prišunjate i uzmete igračku, a da vas dete ne otkrije. Dete vas ne vidi i jedino pažljivim slušanjem vas može otkriti.
Igrajte sa detetom igre koje zahtevaju informacije dodirom:
1. Pre spavanja podignite majicu deteta i prstom na leđima crtajte jednostavne oblike (krug, kuću, srce, cvet). Dete treba da pogodi šta ste nacrtali.
2. Na pod ili sto ispred deteta stavite pet ili više predmeta (zavisno od uzrasta). Neka predmeti budu različiti (gumena lutka, drvena kutija, vunena rukavica itd…). Neka dete opipa predmete i posmatra ih neko vreme (oko 20 sekundi). Neka zatim zatvori oči, a vi promenite mesta predmetima i zadajte detetu šta da pronađe. Na primer: „Pronađi mi gumenu lutku".
Evo predloga za igre koje možete igrati u kući:
– Predložite detetu, na primer: „Stavi ovu knjigu na sto, otvori prozor i sedi u fotelju." Nalog ne ponavljate, a dete treba da uradi istim redosledom kako ste mu zadali. Ovo deci često bude zabavno. Promenite uloge.
Komentari (0)