U uzrastu od jedne godine dete polako pokazuje zanimanje za kašičicu i želi je uzeti u ruku kako bi samostalno eksperimentisalo s tim čudesnim alatom i isprobalo kako veština samostalnog hranjenja funkcioniše. Radujte se tom trenutku! To je znak da je dete znatiželjno i želi da uči pa ga nemojte sputavati.
U koju ruku staviti kašičicu?
Kašika ne mora odmah biti u desnoj ruci. Posmatrajte za početak, koju ruku dete više upotrebljava: kojom rukom hvata igračke, baca kockice … Kašika možete staviti pred dete i posmatrati kojom rukom kreće prema kašici. U tu ruku mu stavite kašiku.
Šta dalje?
Složite detetove prstiće ruke na kašiku i ne ispuštajući detetovu ruku nekoliko puta prinesite kašiku detetovim ustima. Kad oseti kako to treba raditi, samo će probati da napravi iste pokrete. Nemojte žaliti ako dete od tog trenutka želi isključivo samo jesti, bilo prstićima ili kašikom. Pravilno držanje kašike će se još usavršavati neko vreme, a do tada hrane će sigurno biti svuda, na podu, stolu, po detetovoj odeći.
Dozvolite im da pokušaju
Koja oprema bi vam još mogla koristiti?
Savetujemo vam da se naoružate strpljenjem i vlažnim maramicama, a nije na odmet nabaviti i praktične plastične okovratnike u kojem bi mogla da završi većina bačene hrane. Zapamtite i vi ste u tim situacijama na testu. Od vas zavisi hoćete li se veseliti novim detetovim uspesima i prihvatati ih ili vikati i kuditi dete koje upravo radi veliki korak u osamostaljivanju.
Zadatak za one malo starije
Zamislite situaciju: dete je pojelo obrok i krenulo je da odloži svoj tanjir. Međutim, majka prati čitavu situaciju i već je na nogama, uzima detetu tanjir iz ruku, posebno ako je u tanjiru nešto ostalo. Poznat prizor? Nažalost!
Za početak dete uči da nije potrebno truditi se i za sobom pospremati jer će to ionako učiniti mama. Da je samo pospremilo tanjir vežbalo bi tu radnju koja za dete nije nimalo laka, ai usvajalo bi lepu naviku. Zato podstaknite svog dvogodišnjaka da za početak nosi do sudopere prazan tanjir.
Sa tri ili tri i po godine to može biti duboki tanjir u kojem ima malo tečnosti, as vremenom i više. Možete se i igrati na tu temu, na primer s tatom. Zadatak je, ko će pre do mame u kuhinji doneti tanjir sa lopticama. U tanjiru može biti i nešto vode, a prolivenu vodu dete je već u stanju da samo obriše jer je već veliko, zar ne?
Komentari (0)