Od onog trenutka kad nam beba postane dovoljno velika da može da se druži sa svojim vršnjacima i ide u vrtić počinje operacija „deljenje” u kojoj želimo dete naučiti kako da bude dobar drug i da deli svoje igračke. Evo nekoliko saveta.
Iako je veoma važno naučiti decu kako da dele stvari sa svojim vršnjacima, morate imati na umu da to deci ne dolazi prirodno i da ponekad može biti veoma teško.
I hranu treba deliti sa drugima
Deljenje je veoma teško iz razloga što uvek jedno dete treba da čeka kad će doći na red, što sa nestrpljivim predškolcima nije ni malo lako. Pokušajte sa jednostavnim trikovima. Na primer, u park ili na igranje nosite igračke koje imaju više delova kao što je lego. Na taj način dete neće ni osetiti ako mu drugar zatraži jedan deo, a može ih podstaći i da komuniciraju i zajedno se igraju. Budite pametni u odabiru igračaka za igranje.
Manjoj deci je još teže da nauče da čekaju željenu igračku
Davanje primera deci pali i u ovom slučaju, ne možete očekivati da vaše dete deli ako vi to isto ne radite. Ako vas neko pita da mu nešto posudite, uradite to i pokušajte detetu objasniti šta ste uradili i zbog čega. Recite da ste drugarici posudili vašu omiljenu haljinu zato što znate da će je veoma usrećiti, a da će vam ona haljinu svakako vratiti nazad.
U većim grupama dece ćete verovatno osećati pritisak da dete mora da deli, ali nemojte forsirati, posebno ako vaše dete neće imati sa čime da se igra ukoliko prosledi svoju igračku. Zamolite ostale mame da takođe ponesu igračke koje bi njihova deca delila da bi vaše dete shvatilo ukoliko podeli svoju igračku moći će se igrati sa tuđom.
Komentari (0)