Učeći decu kako da se štedi, troši, pozajmljuje i investira novac, naučićete ih disciplini, odgovornosti, planiranju i postizanju ciljeva u životu.
Stručnjaci kažu da je potrebno oko 14 godina da bi deca stekla dobre finansijske navike.
"Bez obzira na to koliko novca ima sada ili će imati u budućnosti, svaki roditelj može da nauči svoju decu osnovnim finansijskim navikama. Jedine veštine koje su vam za to potrebne jesu sposobnost da podučavate, da dajete lični primer istrpljenje", kaže za "Blic" zamenik direktora USID Programa podrške ekonomskom razvoju Srbije Ana Martinović.
Ona navodi pet ključnih koraka koje treba napraviti u finansijskom obrazovanju dece:
1. Otvorite štedni račun i naučite ih da uvek kada dobiju novac deo stave na svoj račun.
2. Razvijajte dobre potrošačke navike. Mališani mogu da nauče da upoređuju cene u prodavnici. Starija deca mogu da učestvuju u diskusiji o porodičnom budžetu, a tinejdžeri mogu da plaćaju račune.
3. Objasnite im kako se pametno koristi kredit. Naučite ih da se kreditne kartice ne koriste za svakodnevne troškove, da svaki kredit košta i kako da izračunaju kamatu.
4. Planirajte ulaganja u budućnost. Odvedite decu u banku i razgovarajte o dugoročnim planovima za štednju. Uzmite brošure o investicionim fondovima i čitajte ih zajedno.
5. Kao roditelj, podučavajte decu ličnim primerom o raspolaganju novcem. Zapamtite – uobičajene svakodnevne odluke o trošenju novca imaju veliki uticaj na finansijksu budućnost dece.
Komentari (0)