Razbacane igračke, knjige i garderoba po dečjoj sobi većinu roditelja dovodi do ivice nervnog sloma. Kako deca ne prihvataju ni savete, a još manje naredbe mame i tate da dovedu svoj životni kutak u red, „Alo!” otkriva pet saveta koje nestašni mališani rado prihvataju i ne sluteći da tako, zapravo, stiču naviku za raspremanje svog životnog prostora.
1. Police, fioke i kutije obeležite posebnim sličicama i naučite dete da u svaku od njih stavi određene vrste igračaka.
2. Ukoliko dete ne želi da pakuje igračke tamo gde ste naumili, pokušajte da od toga napravite šalu. Započnite igru „kuda ide ovaj automobilčić, kuda ide ova lutka, kuda ide ova lopta…”, pa ih, umesto na pravo mesto, stavite, na primer, u korpu za veš, kuhinjski element i slično. Dete će se smejati, a onda će pokušati da „ispravi vašu grešku” i odneti igračku tamo gde joj je mesto.
Naučite ih da spremaju od malih nogu
3. Još jedna igra će biti od velike koristi, pogotovo ako imate dvoje i više dece. Podesite alarm na satu da zazvoni za deset minuta i organizujte takmičenje „pobedi sat”. Klinci će dati sve od sebe da što pre spakuju igračke gde bi trebalo, a kao nagradu pobedniku ponudite omiljeni slatkiš.
4. I igrica „ja sam špijun” donosi dobre rezultate. Kada uđete u dečju sobu i tamo zateknete nered, kažite detetu: „Ja vidim igračku crvene boje koja nije na svom mestu, a ako pogodiš gde je i spakuješ je tamo gde stoji, idemo u šetnju”. Dete neće ni osetiti da postupa po vašim pravilima, jer će sve doživeti kao igru.
5. Deca vole da se pohvale pred starijima. Zato, svaki put kada vidite da je njihova soba pošteđena nereda, fotografišite je i pokažite tu sliku njihovim dekama, bakama, komšijama…
Komentari (0)