Novi podaci o položaju žena i dece u Srbiji ukazuju na napredak u ključnim oblastima, među kojima su dojenje i pohađanje predškolskog obrazovanja, ali i na stagnaciju u oblastima dečjih brakova i nasilnog disciplinovanja dece.
To je saopšteno na konferenciji za medije koju su upriličili Republički zavod za statistiku, UNICEF, Populacioni fond Ujedinjenih nacija (UNFPA) i Delegacija Evropske unije u Republici Srbijii, kako bi predstavili rezultate Istraživanja višestrukih pokazatelja položaja žena i dece 2019. (MICS 6), a koje predstavlja najsveobuhvatniji izvor podataka o položaju žena i dece u Srbiji.
Najvažniji nalazi
Značajan napredak ostvaren je u povećanju stopa vakcinacije, neto stopa pohađanja obrazovanja, kao i u smanjenju stopa smrtnosti odojčadi i dece mlađe od pet godina u romskim naseljima.
Stopa isključivog dojenja je povećana u opštoj populaciji, a pohađanje predškolskog obrazovanja je u celini povećano, pri čemu je napredak posebno izražen među decom koja žive u „ostalim” područjima.
Ipak, stope dečjih brakova stagniraju. Više od polovine žena starosti 20-24 godine (56%) stupilo je u brak pre navršene 18. godine, a 16% pre navršene 15. godine. Preveliki broj devojčica iz romskih naselja i dalje stupa u brak pre navršene 18. godine.
Prakse nasilnog disciplinovanja su i dalje zastupljene u neprihvatljivo velikoj meri. Među decom uzrasta 1-14 godina, 45% je kod kuće izloženo nasilnom disciplinovanju, a u romskim naseljima je taj procenat još viši (67%).
Kada je reč o novim saznanjima o položaju žena u Srbiji, izdvajaju se tri oblasti: fertilitet, diskriminacija i uznemiravanje, i prijavljivanje pljački i fizičkih napada.
Foto: Freepik
Stope fertiliteta su najviše u starosnoj grupi 30-34 godine u ukupnoj populaciji žena u Srbiji, a među ženama koje žive u romskim naseljima – u grupi 20-24 godine. Stopa ukupnog fertiliteta među ženama starosti 15-49 godina koje žive u romskim naseljima viša je nego u opštoj populaciji.
– Vidimo dobre indikatore i podatke u mnogim oblastima, kao što je stručna pomoć na porođaju, koja je važna svim ženama u Srbiji. Ipak, ukoliko uporedimo sa 2014, možemo primetiti da se situacija nije značajno promenila u domenu seksualnog i reproduktivnog zdravlja. Upotreba moderne kontracepcije i dalje je niska, i uporno su prisutne nejednakosti kada su u pitanju ruralne žene i žene u romskim naseljima. Moramo učiniti više kako bismo otklonili barijere, stigmu i tabue koji postoje oko zdravlja žena – objašnjava direktor UNFPA za Srbiju Džon Kenedi Mosoti.
Istraživanje višestrukih pokazatelja položaja žena i dece (MICS) razvio je UNICEF pre 25 godina. Od tada je sprovedeno skoro 330 istraživanja u preko 115 zemalja. Šesti krug MICS-a je najobimniji do sada i obuhvata oko 70 istraživanja sprovedenih u zemljama sa niskim, srednjim i visokim dohotkom.
MICS u Srbiji je nacionalno reprezentativno istraživanje u okviru kog se prikupljaju podaci o položaju domaćinstava, žena i dece.
Istraživanja MICS u Srbiji realizovana su na dva nezavisna uzorka: Srbija MICS 2019. na nacionalno reprezentativnom uzorku, a Srbija – romska naselja MICS 2019. na uzorku romskih domaćinstava koja žive u romskim naseljima.
Istraživanja je sproveo Republički zavod za statistiku 2019. godine, uz tehničku i finansijsku podršku UNICEF-a, Evropske unije, UNFPA i Vlade Republike Srbije.
Detaljan statistčki rezime istraživanja pogledajte OVDE >>
Komentari (0)