Koristeći ostatke hrane, korov ili lišće napravite super prirodno i hranjivo đubrivo za vašu baštu. Evo i kako.
Kora od banane
Redovnim konzumiranjem banana vaš organizam će dobiti sav potrebni kalijum. Ruže takođe vole kalijum. Prilikom sadnje ruža, u rupu ubacite koru – dve te zatrpajte zemljom. Kora će istruliti i vašim ružama dati sve potrebne sastojke kako bi one izgledale predivno i narasle što veće. Isto možete uraditi i sa svim vrstama povrća.
Talog od kafe
Odličan “borac” protiv puževa
Biljke poput paradajza, borovnica, ruža i azaleja obožavaju kiselo tlo, a talog od crne kafe, koji je bogat azotom, upravo to će im i omogućiti. Najbolje bi bilo da ga ne koristite odmah, nego da sveže lišće i travu svakodnevno taložite te posipate vodom i talogom od kafe. Nakon nekoliko dana, prirodno đubrivo je spremno za korištenje. Takođe, talog od kafe odličan je za zaštitu od puževa. Pospite ga oko biljaka i zaboravite na ove naporne životinje.
Ljuske od jaja
Operite ih, a odmah zatim i zgnječite. Komade ljuske ubacite u zemlju oko sadnica paradajza i paprike. Kalcijum će zaštititi povrće od trulenja. U ljuskama se nalazi 93% kalcijum karbonata (ista količina se nalazi i u limeti) koji je savršena hrana za vaše voće i povrće.
Korov
Koristi se pre cvetanja
Da li ste znali da najbolje prirodno đubrivo raste pod vašim nogama? Kopriva, čičak, gavez, boražina (oštrolisac), rastavić, žuto zelje i mišjakina odličan su izvor prirodnog đubriva. Postoji nekoliko načina kako da ga napravite. Ako korov još nije procvetao, osušite ga na suncu, iseckajte te koristite kao humus.
On je bogat azotom koji će dodatno nahraniti vaše biljke. Boražina je biljka, ali neki je smatraju i korovom. Ima mnogo istih nutritivnih svojstava kao i gavez. Osušite cijelu biljku, sačekajte da istrune te dodajte u zemlju kako bi ubrzala rast biljke i dodala dodatnu dozu toplote. Bilo bi dobro da u toku procesa prekrijete nos, jer ovo đubrivo ima izrazito neprijatan miris.
Ako želite da napravite ”dugotajnije” đubrivo, u kantu od dvadeset litara ubacite veću količinu lišća i korova. Pritisnite ciglom ili težim predmetom kako biste bili sigurni da je u potpunosti prekriveno vodom. Ostavite da odstoji tri do pet sedmica te miješajte bar jednom nedeljno. Dobijenu mešavinu razblažite vodom (litru dobijenog đubriva u deset litara vode) kako biste dobili hranjivo tečno đubrivo. Uvek je bolji izbor da ga razblažite, jer prevelika koncentracija može uništiti biljke.
Pokošena trava
Bogata azotom
Bogata azotom, trava se postepeno razgrađuje i poboljšava kvalitet tla. Napunite kantu od dvadeset litara sa tek pokošenom travom. Možete dodati i korov, jer on upija hranjive materije iz zemlje jednako dobro kao i trava. Dodajte vodu tako da prekrije travu te pustite da odstoji nekoliko dana. Od toga, 256 ml dobijene tečnosti razredite sa 2.5 litra vode. Svaku biljku zalijte sa pola litre razređene tečnosti.
Komentari (0)