Bez kvalitetnog začina nema ukusnog jela. Uloga začina je, pre svega, da poboljšaju ukus hrane, ali to se ne odnosi i na kuhinjsku so. Jer, „slani beli kristal” je neophodan svakom organizmu ne samo kao sredstvo za ukusniji zalogaj, već za očuvanje funkcije celog organizama, tačnije, svih organa unutar njega.
Dok se kod ostalih začina količine određuju prema ukusu, dotle su preporučene količine kuhinjske soli od jedan do šest grama dnevno u vidljivom obliku. Količine kuhinjske soli su u direktnoj zavisnosti od klimatskih faktora pa se tako ljudima koji žive u žarkim područjima, preporučuju veće doze nego onima koji žive u hladnim. Koju količinu soli treba uneti u organizam, zavisi i od vrste posla koji obavljamo i njegove „satnice”. To praktično znači da ukoliko se znojimo, radimo teže fizičke poslove ili se aktivno bavimo sportom, one ne treba da budu veće od šest grama – kaže primarijus dr Ljubomir Pfaf, nutriciolog.
So je važna za održavanje ravnoteže nivoa tečnosti u celom organizmu. Ukoliko se unosi u nedovoljnim dozama, može doći do grčeva glatkih mišića, a ponekad i do oštećenja centralnog nervnog sistema. Pored toga, ima i antiseptičko dejstvo, a neophodna je i za pravilan rad štitne žlezde.
– Za razliku od zdravih, osobama sa oboljenjima organa krvotoka i srca, povišenog krvnog pritiska ili bubrega unos soli mora biti smanjen na najviše 0,5 grama u vidljivom obliku – kaže dr Ljubomir Pfaf. – Što se ostalih začina tiče, ljuti se ne preporučuju kod osoba koje imaju poremećaje u organima za varenje – konkretno želucu, tankom i debelom crevu. To isto važi i za kisele začine. Količinu će preporučiti lekar.
Komentari (0)