Kada dođe vreme da pravite bebu, kuhinja je važna kao i spavaća soba. Hrana i plodnost povezani su vrlo jednostavno: „Potrebne su vam zdrave jajne ćelije i zdravi spermatozoidi, ali i dobro stanje organizma da bi se oplodnja desila i da bi se plod pravilno razvio. Da biste sve to postigli, neophodan vam je poseban režim ishrane, objašnjava Zita Vest, britanska nutricionistkinja.
Na pomen nutricionističkog aspekta u oplodnji, mnogi parovi u prvi mah ustuknu jer im je previše komplikovano da promene navike. Drugi pak nemilosrdno izbacuju iz ishrane ama baš svaku namirnicu u čiju se nezdravost sumnja ili ne jedu ništa što nije organskog porekla. Takav stav može da prouzrokuje još više stresa, koji uopšte nije poželjan kada treba da ste maksimalno opušteni dok pravite bebu. To se naročito odnosi na parove koji rade na tome izvesno vreme ili su podvrgnuti terapiji za lečenje steriliteta.
Nutricionistkinja Zita Vest poručuje da se pridržavate četiri osnovna pravila ishrane, koja ćemo vam predstaviti, pošto ćete imati višestruku korist – poboljšaćete zdravlje reproduktivnih organa, stres ćete svesti na najmanju meru i obezbedićete organizmu sve neophodne nutritijente. A pre nego što pređete na nov režim ishrane, neophodno je da sprovedete četvorodnevnu detoksikaciju.
Četiri dana detoksikacije
Rigorozne dijete ne dolaze u obzir kada želite da ostanete u drugom stanju i Zitin četvorodnevni režim ishrane svakako se ne svrstava među njih. Naprotiv, brza i efikasna detoksikacija organizma osmišljena je tako da na najoptimalniji način pripremi vaše telo na nov način hranjenja. Ujedno, pravilna proizvodnja hormona i digestivni sistem tesno su povezani, te ako vam organi za varenje rade na pravi način, i hormoni će se lučiti onako kako treba.
Prvi, drugi i četvrti dan
Jedite povrće (bilo koje), voće (sve osim suvog), sveže začinsko bilje (vlašac, peršun i korijander, koji su prirodni čistači organizma), pasulj (sočivo), integralne žitarice (cerealije sa zrnima ovsa, raži i ječma, nikako sa pšenicom, i integralni pirinač), koštunjavo voće, semenke i ulja semenki, mleko biljnog porekla (sojino ili pirinčano), voćne i biljne čajeve, mineralnu vodu.
Treći dan
U ishranu uvrstite i belu ribu (poput bakalara, lista i škarpine), belo meso (pileće i ćureće), jaja, jogurt, med, koštunjavo voće (najviše badema, brazilskog oraha i oraha), suvo voće.
šta ona još treba da jede
Namirnice bogate omega-3 kiselinama
U njih spada sitna masnija riba poput skuše, haringe, sardina ili lososa, koji je i odličan izvor vitamina D, a trebalo bi da je jedete dva-tri puta nedeljno. Slede namirnice koje sadrže zdrave masti kao što su avokado, orah, semenke bundeve i seme lana. Omega-3 masne kiseline utiču na bolju propustljivost ćelijskih membrana, uključujući i jajnu ćeliju.
Kuvano povrće
Tradicionalna kineska medicina ističe da topla hrana pospešuje plodnost, a da previše sirovih namirnica otežava rad organa za varenje, naročito uveče. Kuvajte povrće na pari.
Mlečni proizvodi
šolja-dve punomasnog mleka dnevno povoljno deluje na jajnike. Možete da uzimate i punomasni jogurt i sir pošto vašem telu treba i malo masnoće kako bi apsorbovalo nutritijente važne za plodnost.
šta on još treba da jede
Citrusi
Bogati su vitaminom C, antioksidantom broj jedan. Na spermu takođe utiču oštećenja koja u telu prave slobodni radikali, a to se najviše ogleda u njenom zgrušnjavanju, kada je spermatozoidima teško da se izdvoje iz gomile i oplode jajnu ćeliju. Kao prevenciju, uz citruse muškarci treba da jedu kivi, kupine, crvenu papriku i brokoli.
Brazilski orah
Sadrži vitamin E, najvažniji antioksidant za membrane spermatozioda, a ujedno je bogat i selenom, koji je ključni za pravilnu formaciju spermatozoida.
Semenke bundeve
Najbolji su izvor cinka, čiji nedostatak u organizmu utiče na opadanje testosterona i broja spermatozoida. Ovaj mineral se nalazi u semenoj tečnosti i semenoj plazmi i tesno je povezan s gustinom i očuvanjem spermatozoida. Cinka ima i u mesu, naročito piletini, ali kako se ono svrstava u kisele namirnice, treba ga ograničiti na manje porcije.
Komentari (0)