U dve susedne osmoletke komplet udžbenika koje su nastavnici odabrali da koriste u nastavi ne mora da bude isti. Čak i kada se dogodi da je spisak izabranih knjiga identičan u nekim školama u Srbiji, ne mora da znači da će sve pobrojane udžbenike sa liste roditelji morati da obezbede. Škole sa spiska odabranih izdvajaju i udžbenike, radne sveske, zbirke… koji su obavezni za nastavu, kao i one koji su dobrodošli ali nisu neophodni.
Kompleti knjiga otuda se od škole do škole razlikuju toliko da se o troškovima za nabavku đačke literature može govoriti samo u grubim procenama.
Da bi se mlađem osnovcu priuštili novi udžbenici potrebno je izdvojiti najmanje 5.000 do 8.000 dinara. U proseku, duplo više koštaju knjige za đake starijih razreda osmoletke. Najskuplji kompleti, za sedmake i osmake, premašuju 17.000 dinara. Kad se cene uporede sa prošlogodišnjim, ispostavlja se da se nisu menjale, a to potvrđuju i izdavači.
– Najniža cena udžbeničkog kompleta ne može se odrediti jer se udžbenici kupuju na osnovu spiska za koji se svaka škola opredelila. U okviru te liste su udžbenici različitih izdavača. Da su škole izabrale samo izdanja Zavoda za udžbenike prosečna cena kompleta iznosila bi 7.924 dinara (za prvi razred), a najskuplji bi koštao 11.523 dinara (za sedmi razred) – objašnjavaju u Zavodu za udžbenike.
Foto: Unspash
Iz njihovog bukvara decenijama su se opismenjavali prvaci, a njega sad nema ni u katalogu odobrenih udžbenika. U kompletima za mlađe osnovce, ne računajući niskotiražne knjige, od svih izdanja državnog izdavača mogu se naći isključivo dva udžbenika – za muzičko i srpski jezik.
Nastavnici se sad najčešće opredeljuju za izdanja izdavačke kuće „Klet”. Kod njih je vrednost najjeftinijeg kompleta, za učenike trećeg razreda, 5.350 dinara, a najskuplji, za osmake, prodaje se za 13.610 dinara, i to bez udžbenika za strane jezike. Set, koji čine knjiga i radna sveska, za engleski, francuski, ruski ili nemački jezik košta od 1.000 do 1.470 dinara. Dakle, za komplet isključivo „Kletovih” udžbenika, na primer, za osmaka koji uči engleski, kao prvi, i nemački, kao drugi strani jezik, treba izdvojiti 16.530 dinara. Samo za kupovinu novih knjiga iz novčanika porodica sa dvoje osnovaca ode od minimum 10.000 do više od 30.000 dinara. Treće i svako naredno dete u porodici od ove godine dobija besplatno komplet udžbenika od države, što će biti 35.657 osnovaca u predstojećoj školskoj godini.
Mnogi roditelji knjige za đake kupuju na odloženo plaćanje, od tri do šest rata, karticama, čekovima, putem administrativne zabrane… – u knjižarama ili „preko škole”, odnosno u pretplati kod distributera. Osmoletke se od prošle godine ograđuju od učešća u posredovanju između izdavača i kupaca, da im se ne bi mogla pripisati korupcija u poslu oko naručivanja, plaćanja i dostave knjiga. Najviše je, čini se, onih koji čekaju poslednje dane avgusta za opremanje školaraca i može im se pripisati zasluga za sezonski procvat prodaje udžbenika na pragu školske godine, ali i skok sive ekonomije na ovom tržištu zbog kupovine polovnih knjiga kod ilegalnih preprodavaca.
Odabrani kompleti koji su korišćeni u školskoj godini na izmaku (zvanično se završava 31. avgusta) naći će se u torbama đaka i u predstojećoj 2017/18, ali i u školskoj 2018/19, kada će nastavnici ponovo iz kataloga odobrenih udžbenika birati knjige za nastavu narednih nekoliko godina. Da li će novi izborni ciklus trajati tri ili četiri godine, kako se očekuje, biće precizirano izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima.
Foto: StockSnap
Izvesno je da buduća zakonska rešenja neće promeniti činjenicu da učenici mogu da nasleđuju knjige od starijih generacija osmoletki nekoliko godina zaredom, što je najpovoljnija opcija za porodični budžet. Pojedine osnovne škole, kao što je novosadska „Dositej Obradović”, na inicijativu učenika i roditelja, čim se završila nastava, još u junu, upriličile su bazare polovnih udžbenika. Školarci su razmenjivali knjige koje im više ne trebaju za one koje su im potrebne, ili prodavali korišćene udžbenike mlađim osnovcima a od starijih pazarili očuvane za sledeću školsku godinu. Prosečna cena udžbenika, državnog i privatnih izdavača, u knjižarama je oko 600 dinara. Polovni su upola jeftiniji.
„Slovarica” 290 dinara – „Poslastičarstvo” 2.200 dinara
„Slovarica” za prvi razred i radna sveska za muzičku kulturu za osnovce, čija je cena 290 dinara, najjeftinija su izdanja izdavačke kuće „Klet”. Najskuplji im je udžbenik filozofije za četvrti razred srednje škole i košta 990 dinara. Sa spiska izdanja Zavoda za udžbenike, izdvojili su za naš list, najmanje košta nema geografska karta za đake osnovnih škola, 209 dinara, a najviše, čak 2.200 dinara, udžbenik „Poslastičarstvo” za učenike ugostiteljskih škola.
Izvor: www.politika.rs
Komentari (0)