Roditeljski portal Bebac pridružuje se protestu preko 100 organizacija civilnog društva, članica Mreže organizacija za decu Srbije (MODS) i Mreže Žene protiv nasilja uz podršku Autonomnog ženskog centra povodom propusta državnih institucija da zaustave nasilje u porodici.
Za nepunih mesec i po dana od usvajanja novog Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, ubijeno je pet žena i jedno dete. Takođe, od početka godine je u porodičnom nasilju ubijeno 18 žena.
Iako se ocenjuje da je novi Zakon dobar, te da su kazne strože nego u pojedinim državama Evrope, postavljamo jednostavno pitanje:
Ko je odgovoran za ove zločine?
Foto: Depositphotos
Država nije u stanju da spreči nasilje u porodici
U prethodnih desetak dana desila su se dva slučaja ubistva u kojima su stradale dve žene i jedno dete, a zajedničko za oba slučaja je brakorazvodna parnica, mesto ubistva Centar za socijalni rad, kao i prethodno zabeleženo nasilje u porodici.
Pored Centra za socijalni rad, zakazale su i druge institucije, ministarstva i državni organi koji nisu u stanju da zaštitite svoje građane od nasilja čak i kada za to postoje jasna upozorenja.
Smatramo da je ključni uzrok ovog problema društva loše uspostavljen sistem – loš rad sudstva i centara za socijalni rad, njihova loša koordinacija, nedovoljno poznavanje struke, nedosledno sprovođenja zakona kao i loša procena nasilnika i nasilja.
Nasilje je u porastu i poprima sve bizarnije oblike. Stoga insistiramo da država konačno počne da sprovodi politiku sprečavanja nasilja u porodici i pozivamo na uspostavljanje sistema u kojem postoji dosledno sprovođenje zakona, odgovoran rad policije, tužilaštva i sudstva nazaštiti psihičkog i fizičkog integriteta žrtava nasilja, angažovanje stručnih, a ne partijskih kadrova u nadležnim ustanovama, te stalnu edukaciju i usavršavanje već postojećih.
Apel medijima!
Zahtevamo i od novinara, svih medija, da prestanu da budu informativni servis lošeg sistema i strategija, da ne pristupaju nasilju u porodici senzacionalistički već da u skladu sa svojom radnom praksom i etikom, ukažu na propuste koji doprinose da nasilje poprima sve veće razmere.
Sprečimo nova ubistva!
Pored najstrožije kazne za nasilje i ubistvo, zahtevamo i odgovornost svih institucija koje su u svojoj nadležnosti bile u obavezi da spreče da do nasilja i na kraju fatalnog ishoda i dođe.
Pridružujemo se protestu 100 organizacija povodom propusta državnih institucija da zaustave nasilje u porodici uz apel da se pod hitno preduzmu sve mere kako bi se sprečile nove žrtve porodičnog nasilja.
Foto: Pixabay
Mreže 100 organizacija iskazale protest protiv nasilja u porodici!
Tražimo od sudova da hitno preispitaju sve nepravnosnažne odluke o viđanju dece sa očevima koji su činili nasilje. Tražimo od centara za socijalni rad da obustave sva viđanja u kontrolisanim uslovima za koje ne postoji sudska odluka i da preispitaju sve slučajeve u kojima je prijavljivano nasilje kako bi procenili rizik od daljeg nasilja prema ženama i deci i predložili mere radi obezbeđivanja njihove zaštite.
Način viđenja i mesto susreta deteta i roditelja treba da budu određeni u skladu sa prethodno podrobno procenjenim bezbednosnim rizicima i da za svaki konkretan slučaj postoji individualni bezbednosni plan.
Profesionalci iz sistema socijalne zaštite i pravosuđa treba primarno da se rukovode najboljim interesom deteta. Podsećamo da dete ima pravo da održava kontakt sa roditeljem kojem nije povereno u skladu sa najboljim interesom deteta. Insistiranje na održavanju kontakta deteta sa roditeljem u slučajevima kada postoji partnersko nasilje i nasilje nad decom nespojivo je sa pravom deteta na ostvarivanje kontakta sa roditeljem.
Najbolji interes deteta nije održavanje kontakta sa roditeljem koji je nasilan prema majci i prema detetu.
Utvrđivanje propusta i odgovornosti samo jedan korak
U najboljem interesu dece, kao i žena, je da ne viđaju nasilnika i svako dalje insistiranje institucija na ovoj praksi samo povećava rizik od novih ubistava.
U oba slučaja ubistava žena i dece u proteklih deset dana, u toku je bio postupak za razvod braka. U periodu kada žena sa decom pokušava da napusti nasilnika, a nasilnik shvati da gubi kontrolu nad njima, nasilje se pojačava, a prekid partnerstva ili razvod braka jedan je od ključnih rizika za eskalaciju nasilja. Profesionalci iz sistema socijalne zaštite i pravosuđa ne smeju da ignorišu ovaj rizik i omogućavaju nasilniku viđanje sa detetom i susrete sa ženom.
Utvrđivanje propusta i odgovornosti povodom ovih slučajeva je prvi i samo jedan korak u daljem delovanju.
SAOPŠTENJE Mreže organizacija za decu Srbije (MODS), Mreže Žene protiv nasilja i Autonomnog ženskog centra >>>
Komentari (0)