Ništa roditelja ne ispunjava osećajem olakšanja poput zvuka plača novorođenčeta. Taj prvi udah vazduha definiše vrlo važan trenutak u našem životu, a opet neobično je da je jedno od najmanje razumljivih ljudskih ponašanja.
Ali, o tome se sada zna puno više. Naime, tim istraživača iz Australije, Nemačke, Švajcarske i Kanade je pomoću osetljivog senzora na pojasu koji su omotali oko prsa novorođenčeta nakon porođaja zabeležilo promene u volumenu pluća koje se javljaju u detetovim prvim minutima van materice.
Foto: Freepik
– Zdrave bebe pri rođenju koriste se izuzetno složenim metodama prilagođavanja na disanje – rekao je klinički neonatolog David Tingaj sa Dečjeg istraživačkog instituta Murdok (MCRI) u Australiji.
Uređaj je prikupljao slike bebinih prsa, što je zajedno sa video i audio-podacima doprinelo detaljnim opisima više od 1.400 udaha koje je 17 beba napravilo nakon carskog reza.
Rezultati su pružili statistički pregled procesa prozračivanja pluća kod novorođenčeta, fiziološke aktivnosti pripreme i naduvavanja pluća kako bi im se omogućilo da preuzmu ulogu posteljice u razmeni gasova.
Deca „vežbaju pluća” u materici
Pojednostavljeno rečeno – dok su deca u materici, ona vežbaju svoja pluća. Iako su ona prepuna tečnosti koja se luči iz plućne sluznice, i dalje prividno dišu kako bi se mozak i mišići pripremili za tu aktivnost posle porođaja.
Veliki deo nje izlazi van s prvim naletom vazduha. Surfaktant koji oblaže plućne alveole pomaže im pri pražnjenju tečnosti i njihovom širenju, pa se čini kao da novorođenče grglja te zatim vrlo glasno zaplače.
Snažne kontrakcije u fazi guranja
Ovaj režim treninga jenjava neposredno pre rođenja. Snažne kontrakcije u fazi guranja kroz vaginalni kanal istiskuju deo tečnosti, a istovremeno daju obilnu dozu adrenalina koji govori plućima da upiju što više te tečnosti.
Plakanje stvara obrazac protoka gasa
To plakanje stvara jedinstveni obrazac protoka gasa koji pomaže u očuvanju funkcionalnog rezidualnog kapaciteta (volumen vazduha koji zadržavamo u plućima nakon što izdahnemo). Ali, to disanje nije uravnoteženo između dva plućna krila, više je izraženo na desnoj nego na levoj strani.
Od svih zabeleženih udisaja, plač se najviše pojavio u prvom minutu nakon rođenja, a šest minuta kasnije više od polovine beba pravilno je disalo. Rezultati istraživanja pomoći će i kod razumevanja disanja kod nedonoščadi kojima intubacija može biti vrlo štetna.
– Ova studija pokazala je da su pluća beba mnogo komplikovanija nego što su to tradicionalne metode praćenja ranije sugerisale – saopštili su naučnici.
Izvor: magazin.novosti.rs
Komentari (0)