Veliku zahvalnost za izum najlonki dugujemo Volsu Karotersu koji je 1939. izumeo najlon. Najlon-čarape, popularne najlonke, zamenile su dotadašnje svilene prethodnice, a reklamirale su se sloganom ”jače od čelika, a prozračnije od paukove mreže” i doslovno zaludele svet. Čak toliko da su zbog njih 1945. godine kada je američki proizvođač Du Pont objavio da prestaje s proizvodnjom padobrana i da se posle ratne pauze vraća proizvodnji najlonki, izbili tzv. najlonski nemiri.
Nemiri posle rata
Žene su se tukle ne bi li nabavile najlonke, a najveći nemir izbio je u Pitsburgu gde se 40.000 žena potuklo oko zalihe od samo 13.000 pari čarapa. Od tada do danas, 75 godina posle, one su pojam ženskog seksepila, erotski izazov, ali i neiscrpna inspiracija i rekvizit filmskih redatelja. Bilo da se koriste za zavođenje ili u pojedinim krimićima kao sredstvo zločina, bile su i ostale pojam erosa. Setimo se samo nemačke komedije ”Scampolo” iz 1958. godine u kojoj tada 17-godišnja Romi Šnaider glumi siroče skeptično prema svemu artističkom, ali za izlazak pozajmljuje najlonske čarape. Navlači ih i naivno pita: ”Ovo bi trebalo da bude lepo? To je nešto što izluđuje muškarce?”.
Odgovor je veliko da… Pod sloganom ”sex sells”, najlonke su 50-ih više nego ikada postale predmet filmskih plakata, a njihovu moć prepoznale su vodeće glumice poput Sofije Loren, Elizabet Tejlor… i nisu se libile da u njima snimite scene koje su ušle u filmsku istoriju. Godinama su im se vraćali, i vraćaju se, redatelji kao Fransoa Trufo, Brajan de Palma u recimo ”Obučena da ubije”, Roman Polanski u filmu ”Ludilo”…
Komentari (0)