Normalno je da nakon rođenja deca izgube oko deset odsto svoje porođajne težine, što ne treba da vas zabrinjava. Pedijatri će vas uglavnom savetovati da se opustite i date vremena bebi jer će ih nadoknaditi u prvih nekoliko nedelja dojenja, koje su ključne.
Isto tako, normalno je da oči novorođenčeta s vremena na vreme postanu razroke, mada je to stanje koje uglavnom nestane do četvrtog meseca starosti. što se tiče tanušnih i iskrivljenih nogu, setite s da su nožice vašeg deteta donedavno bile u fetusnom položaju i potpuno je normalno da su mu noge sada "krive". Većini mališana noge će se ispraviti do druge godine života.
Deca mlađa od šest meseci nisu u stanju da manipulišu pažnjom svojih roditelja, stoga morate naučiti da slušate i razumete svoje dete i posmatrate kako ono reaguje na vas i svet oko sebe. Dakle, šta ga uznemirava, šta ga smiruje, kakav mu je ritam spavanja? I kakve su mu potrebe?
Bebe mogu spavati i do 18 sati dnevno, ali nažalost, to je najčešće u kratkim intervalima. Svaka tri-četiri sata kod beba se smenjuju ciklusi dubokog i laganog sna. U jednom će trenutku dete postati svesno osećaja gladi, potpuno se razbuditi i početi da plače kako bi vas upozorilo na svoju potrebu.
To se može događati i po deset puta dnevno, zato je bitno odmarati se u vreme kada beba spava. Kućni poslovi i posao mogu da čekaju. Vaš zdrav razum ne može.
Stručnjaci se slažu kako bi dete trebalo stavljati da spava na leđima. To smanjuje rizik od sindroma iznenadne dečje smrti. Taj ćete rizik smanjiti i ako dete spava u sobi koja nije zadimljena, osigurate tvrđi dušek i izbegavate pretopljavanje. Spavanje na boku dobra je alternativa ukoliko je površina na kojoj spava dovoljno tvrda.
Komentari (0)