Broj spermatozoida kod muškaraca svake godine opada za 3%, predstavljamo vam najčešća pitanja ali i odgovore o muškoj (ne)plodnosti.
Koji su najčešći razlozi muške neplodnosti?
Muška neplodnost je najčešće uzrokovana manjom proizvodnjom spermatozoida ili spermatozoidima koji ne plivaju dobro ili ne oplode jajašce kada bi trebalo.
Kako se muška neplodnost dijagnostikuje?
Glavni test muške plodnosti je spermogram. Muškarac daje uzorak sperme koji se pod mikroskopom pregleda. Gledaju se kvalitet: brzina pokretljivosti, veličina i oblik.
Važno je da, pre analize, muškarac apstinira od seksa ili masturbacije od dva do pet dana. Važno je i da ovaj test uradi prava laboratorija. Nakon testa, mogu se ispitati hormoni muškarca a potom slede genetska testiranja.
Koja su rešenja za neplodne muškarce?
Većina postojećih rešenja nastoji da pomogne da sperma dospe do jajne ćelije. Opcije su jednostavna insemenacija ili vantelesna oplodnja.
Ukoliko muškarac nema pokretnih spermatozoida, to znači da će morati da potraži spermu od donora.
Da li godine utiču na kvalitet sperme?
Nema dokazada stariji muškarci stvaraju manje sperme ali ima dokaza da je sperma starijih muškaraca lošijeg kvaliteta. Partnerke starijih očeva češće imaju pobačaje u poređenju sa partnerkama mlađih muškaraca. Deca starijih očeva su pod rizikom za retke genetske bolesti. Obe činjenice ukazuju na to da je DNK sperme starijih muškaraca promenjen ili mutiran na neki način.
Šta doprinosi lošijoj proizvodnji spermatozoida?
Lečenje raka i drugi slični tretmani kao što su terapije za artritis i bolesti bubrega mogu smanjiti broj spermatozoida. Rešenje je stavljanje svog uzorka u banku sperme, pre samog odlaska na lečenje.
Komentari (0)